14. prosince 2011 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Evropa odmítla akutní léčbu

Summit EU v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Summit EU v Bruselu | foto: ČTK

Minulý týden byl ve znamení očekávaného summitu EU, který měl přinést posun v řešení evropské dluhové krize. Z pohledu investorů je současný stav z dlouhodobého hlediska neudržitelný bez výraznějšího zásahu. Tím by mělo být posílení role Evropské centrální banky při stabilizaci trhu státních dluhopisů.

Proti tomu však zásadně vystupuje Německo, které se obává možných proinflačních tlaků (tento vliv však odborníci spíše odmítají) a také nechce umožnit dodatečné financování státům, které si s rozpočtovou disciplínou v minulosti těžkou hlavu nedělaly.

Problém je, že postup vedoucí jen k budoucí změně fiskálního uspořádání EU není v současnosti pro trhy uklidňující, jelikož nemá sílu řešit aktuální problémy. Výsledky summitu se nadále "slaďují" s očekáváními investorů a panuje spíše skepse.

V této situaci mírně pozitivně vyznívá vývoj klíčových akciových trhů mimo Evropu. Ty více reflektují aktuální makroekonomické údaje a započítávají situaci v Evropě jako stabilní rizikový faktor, se kterým se musí nadále počítat. Také riziko další eskalace problému do globálního finančního systému je na trzích přítomno ve zvýšené míře.

Nejbližší dny budou odrážet kroky evropských činitelů a především Evropské centrální banky. Tento týden bude také zasedat americká centrální banka Fed, od které se očekává především hodnocení ekonomické situace, případně také názor na vývoj v Evropě.

Z makroekonomických ukazatelů budou sledovány především údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech a data o tamní průmyslové produkci.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!