19. října 2011 9:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB : Evropa stále váhá nad jasným řešením

Řecká dluhová krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká dluhová krize | foto: Shutterstock

Minulý týden přinesl pro akciové trhy pozitivní vývoj, který souvisel se snahou vytvořit stabilní plán řešení evropské dluhové krize. Klíčové otázky se v současnosti již netýkají toho, jak pomoci Řecku, ale výše odpisu hodnoty dluhů této země. Pokud se v červnu připouštěly odpisy 21 procent, aktuálně se již hovoří o 60 procentech.

Navíc padají návrhy, že soukromé banky, které by se díky tomu dostaly do podkapitalizované situace, by měly dodatečný kapitál hledat ze soukromých zdrojů a nečekat automatickou pomoc z vládní nebo unijní úrovně. Tyto požadavky znervózňují evropské banky, což odráží také vývoj cen jejich akcií.

Rozpory panují nad konkrétní formou využití prostředků z fondu ESFS. Nepříznivým dopadem všech nevyřešených okolností je trvající napětí na finančních trzích i přes poslední růstový týden. Navíc investoři stále cítí z Evropy jako celku nerozhodnost a snahu příliš řešit národní zájmy na úkor eurozóny jako celku. Další váhání – byť nad bolestným řešením – může znamenat návrat nejistoty a prodejů.

Na pozadí tohoto vývoje probíhá výsledková sezona. Z posledních zveřejněných dat zatím není příliš patrný dopad dluhové krize do projekcí firem. Přesto by k takovému vývoji mohlo dojít, pokud by následující týdny nepřinesly uspokojivé řešení situace v Evropě.

Tento týden své výsledky zveřejní například společnosti Citigroup, Intel, GE, Goldman Sachs nebo Microsoft, svou váhu mají ale také makroekonomická data. Celkový vývoj nabízí v úvodu týdne spíše prostor na pokles akciových trhů, který by měl ve druhé polovině týdne ustoupit ve prospěch nákupních, a tedy růstových tendencí.

Jan Korb, makléř Patria Direct