6. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Evropa zvyšuje averzi k riziku

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

Současný vývoj na akciových trzích potvrzuje celkový negativní trend, který vychází z vývoje v Evropě. Ta představuje hlavní nepříznivý faktor, když zvyšuje averzi investorů k riziku a snižuje poptávku po rizikových aktivech. Výprodeje akciových trhů ve prospěch růstu poptávky po dluhopisech USA nebo Německa jsou jedním z důsledků převládajícího sentimentu.

Evropa dále řeší další vývoj v Řecku a jeho případný odchod z eurozóny. Aktuálně je mnohem důležitější situace Španělska. V této zemi se totiž projevují negativa snah o úspory, které měly přinést důvěru investorů a obnovit poptávku po dluhopisech, pokud nejsou doprovázeny hlubšími reformami. Vysoká nezaměstnanost, nestabilní bankovní sektor a nevýrazný ekonomický růst, to vše stojí za obavami z dalšího vývoje.

Navíc je Španělsko tlačeno do situace, kdy by využilo finanční pomoc ze záchranných fondů EU minimálně pro stabilizaci bankovního sektoru, což prozatím odmítá. Řecko pak „přitvrzuje“ napjatou situaci předvolebními výkřiky politiků, kteří populisticky tlačí snahy o zvolnění splátkového kalendáře, případně jeho úplného odmítnutí.

Minulý týden pak byl důležitý i z hlediska makrodat, která potvrdila další zpomalení růstu průmyslového sektoru v Evropě, bohužel se dále zhoršila i tvorba nových pracovníchmíst (ačkoli zachovává pozitivní růst) v USA. Výsledné údaje z trhu práce za květen znamenaly hlavní důvod pro páteční výprodej na akciových trzích. Tento týden nás v jeho úvodu čeká možné zotavení, které by ale bez nových informací, které by měnily přístup investorů, mělo mít pouze technicky korektivní charakter.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.