4. května 2011 17:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Firmy překonávají očekávání investorů

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

V minulém týdnu pokračovala výsledková sezona, která v současnosti patří k hlavním zdrojům informací, které ovlivňují sentiment investorů. Především výsledky amerických společností (minulý týden ohlásilo zisk 150 společností indexu S&P 500) potvrzují a překonávají očekávání investorů.

Prozatím známe výsledky 300 firem indexu S&P 500 a zhruba 77 procent překonalo očekávání. Navíc pro aktuální Q se očekává růst zisků o 15 procent, když před měsícem očekávání dosahovala o čtyři procenta nižší úrovně.

Na pozadí výsledků pak probíhá debata o dalším nastavení měnové politiky v klíčových ekonomikách, když Evropa již provedla první zvyšování úrokových sazeb, zatímco v USA pokračuje politika nejnižších úroků a programu na odkup dluhopisů.

Tato dočasná disproporce má aktuálně dopad především na dolar, který vůči dalším stěžejním měnám ztrácí na své hodnotě, a je tak nejníže od srpna 2008 vůči koši měn. Technicky vzniká prostor z hlediska dolaru pro růstovou korekci.

Ceny komodit pak i díky vývoji dolaru zachovávají růstový charakter, drahé kovy jsou na svých historických maximech. Krátkodobě pak trhy získaly k dispozici pozitivní impuls v podobě dopadení hlavy Al Kajdy. Z domácího trhu v minulém týdnu překvapily příznivěji výsledky CETV a Unipetrolu, naopak Erste Bank zaostala za odhady.

Akcie ČEZu se obchodují na maximech ze září 2009 (vliv vývoje cen elektřiny v Evropě, především SRN). Obecně pak trhy udržují růstový trend, který má silnou povahu, přesto jde zároveň o situaci, kdy se pohybujeme v pásmech naznačujících "překoupenost" s potenciálem na ziskové realizace a možnost poklesu trhu.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!