7. září 2011 10:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investoři čekají na záblesk naděje

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Závěr minulého týdne patřil prodejcům. Ti zvýšili aktivitu v souvislosti s údaji o srpnovém vývoji na trhu práce v USA. V tomto měsíci nebyla vytvořena prakticky žádná nová pracovní místa. Pokles z konce týdne tak vymazal zisky za předchozích pět dní.

Akciové trhy po srpnových ztrátách, které byly založeny na vysokém zadlužení a zhoršujícím se stavu stěžejních světových ekonomik, odrážejí ztrátu důvěry investorů. Rozsah prodejů překonal úroveň možného ekonomického poklesu a ani lákavé cenové úrovně nepřilákaly případné kupce.

Navíc jsou finanční trhy opakovaně zasahovány růstem nedůvěry ve státní dluhopisy zemí, které mají problémy s udržením výdajů. Tyto země obtížně hledají kupce svých dluhopisů na veřejných trzích, a v Evropě tak běží bezprecedentní program jejich odkupu ze strany Evropské centrální banky.

Nový týden ale přinesl růst výnosů státních dluhopisů Španělska, Itálie a samozřejmě Řecka. Právě dluhopisový trh je přitom brán jako indikátor dalšího vývoje na finančních trzích.

Evropa je rozdělena na země, které se už nechtějí podílet na dalším řešení problémů bez jednoznačných záruk, a státy, které jsou ochotny řešit situaci dalšími půjčkami. Pozice Německa jako zastánce pomoci je po víkendu oslabena. Vládní strany totiž ztratily v lokálních volbách cenné body.

Jako celek vyznívá současná situace téměř beznadějně. Východiskem může být zklidnění na dluhopisových trzích, případně opatření ze strany centrálních autorit. Navíc bude oznámena řada makroekonomických dat, která v případě neutrálního vyznění mohou situaci stabilizovat.

Jan Korb, analytik Patria Direct

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.