17. srpna 2011 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investoři sčítají škody

Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků. | foto: Reuters

Především v první polovině minulého týdne pokračovaly klíčové akciové trhy v otevřeném pádu, který odrážel paniku investorů a také porušení rámce běžného poklesu. Na domácí burze pak takový vývoj znamenal například situaci, kdy akcie NWR nebo CETV v rámci jednoho obchodního dne zažily pád o téměř 20 procent, aby nakonec uzavřely v mírném růstu.

V každém případě drtivý pokles v úvodu týdne znamenal pro chladně uvažující investory dobrou příležitost pro vstup do pozice, pokud správně časovali své nákupy. Druhá polovina týdne přinesla zklidnění a růst akciových trhů, ten však v žádném případně nedosahoval úrovně předchozích poklesů a v současné chvíli znamenal spíše korekci poklesu.

Investoři v současnosti pracují s negativními faktory, které odrazují od jednoznačně postavených nákupních příkazů. Především se projevuje zpomalování stěžejních světových ekonomik, které zvyšuje obavy z dalšího možného vývoje.

Centrální autority vyčerpaly možnosti měnové i fiskální politiky stimulující ekonomický růst a výsledkem je prozatím nepřesvědčivé ekonomické oživení. Navíc stav finančních trhů nadále ohrožuje vývoj v Evropě, kde výrazněji zadlužené státy platí daň v podobě rostoucích nákladů za úroky z dluhopisů.

Evropa pak je pod tlakem vytvářet fondy na finanční pomoc nejohroženějším státům. Jediným přijatelným pozitivem na silném propadu je odtržení stavu akciového trhu od aktuálního fundamentálního stavu podnikové úrovně. To znamená, že dočasně může dojít k růstové korekci. Z domácího trhu by z takového vývoje mohly těžit akcie Erste Bank, NWR, KB i ČEZ.

Jan Korb, makléř Patria Direct