Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investoři sčítají škody

Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků. | foto: Reuters

Především v první polovině minulého týdne pokračovaly klíčové akciové trhy v otevřeném pádu, který odrážel paniku investorů a také porušení rámce běžného poklesu. Na domácí burze pak takový vývoj znamenal například situaci, kdy akcie NWR nebo CETV v rámci jednoho obchodního dne zažily pád o téměř 20 procent, aby nakonec uzavřely v mírném růstu.

V každém případě drtivý pokles v úvodu týdne znamenal pro chladně uvažující investory dobrou příležitost pro vstup do pozice, pokud správně časovali své nákupy. Druhá polovina týdne přinesla zklidnění a růst akciových trhů, ten však v žádném případně nedosahoval úrovně předchozích poklesů a v současné chvíli znamenal spíše korekci poklesu.

Investoři v současnosti pracují s negativními faktory, které odrazují od jednoznačně postavených nákupních příkazů. Především se projevuje zpomalování stěžejních světových ekonomik, které zvyšuje obavy z dalšího možného vývoje.

Centrální autority vyčerpaly možnosti měnové i fiskální politiky stimulující ekonomický růst a výsledkem je prozatím nepřesvědčivé ekonomické oživení. Navíc stav finančních trhů nadále ohrožuje vývoj v Evropě, kde výrazněji zadlužené státy platí daň v podobě rostoucích nákladů za úroky z dluhopisů.

Evropa pak je pod tlakem vytvářet fondy na finanční pomoc nejohroženějším státům. Jediným přijatelným pozitivem na silném propadu je odtržení stavu akciového trhu od aktuálního fundamentálního stavu podnikové úrovně. To znamená, že dočasně může dojít k růstové korekci. Z domácího trhu by z takového vývoje mohly těžit akcie Erste Bank, NWR, KB i ČEZ.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?