29. září 2011 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investoři tápou v období nejistoty

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

Uplynulý týden znamenal pro akciové trhy další zatěžkávací zkoušku. "Rozbuškou" byl výsledek zasedání americké centrální banky Fed. Ten sice přinesl program na podporu likvidity v ekonomice, ale Fed jeho možný přínos předem označil za obtížně odhadnutelný. Navíc mírně zhoršil výhled růstu americké ekonomiky, což vedlo k vlně výprodejů na klíčových trzích.

Výsledek víkendového zasedání vrcholných světových institucí nepřinesl kromě deklarace o nutnosti koordinované akce na podporu finančního systému žádné konkrétní kroky.

Přesto se na začátku tohoto týdne obchodování především na evropských trzích vydalo po úvodním váhání růstovým směrem. Otázkou ale zůstává, zda v současném prostředí toto tempo vydrží.

Pro delší růst totiž bude nutné prosadit konkrétní kroky, které vzbudí důvěru v evropský bankovní systém, tedy přeneseně stabilizuje se situace v Řecku a v dalších zemích bezprostředně ohrožených dluhovou krizí.

Současné prostředí je nadále silně negativní, a nedovoluje tak delší růstové okamžiky než ojedinělé korekce. Z dlouhodobé perspektivy panuje rozpor mezi aktuálním tlakem na země s vysokým veřejným dluhem směřující k úsporám, a naopak požadavkem na podporu růstu světové ekonomiky.

Tyto dvě tendence se ale navzájem vylučují a například v letošním chování Evropské centrální banky je znát nejistota ohledně budoucího vývoje.

Jestliže jsme na začátku roku sledovali bující inflaci a dočkali se zvýšení úrokových sazeb, tak aktuální vývoj naopak hovoří pro jejich snížení. V podobném prostředí je pak silná nejistota patrná i v chování investorů na finančních trzích.

Jan Korb, makléř Patria Direct