21. prosince 2011 9:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investoři víc sledují realitu

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

Uplynulý týden nepřinesl z hlediska vývoje akciových trhů mnoho nového, přesto investoři stáli především na prodejní straně. Evropa nadále setrvává v pozici, kdy nabízí spíše dlouhodobá a koncepční řešení namísto rychlých a rozsáhlých opatření, která by měla sílu vrátit trvaleji důvěru v eurozónu.

Evropská centrální banka (ECB) se zdráhá výrazněji vstoupit na těžce zkoušený dluhopisový trh, když svůj postoj obhajuje svěřeným mandátem pro své poslání a možné jednání. Tento postoj tak silně podporuje i Německo, které nechce podlomit tlak na problematické země, aby uskutečnily rázná opatření, a právě nákupy ECB na dluhopisových trzích by mohly tento tlak omezit.

Tento týden nás v Evropě čeká především jednání o poskytnutí dohodnutého objemu 200 miliard eur pro Mezinárodní měnový fond, když většina zemí přislíbila zdroje poskytnout. Mezi váhajícími zeměmi je v tuto chvíli i Česká republika.

Samotná ECB pak bude sama v aukcích nabízet v průběhu týdne likviditu, čeká se velký zájem a mohlo by to přinést pozitivní impulz pro sentiment na trzích. Sledovány budou také makroekonomické údaje, především IFO index v Německu v úterý a v závěru týdne pak data z americké ekonomiky.

V minulém týdnu v tomto ohledu pozitivně překvapil německý takzvaný ZEW survey index, který přinesl trochu překvapivě zlepšení v hodnocení aktuálního stavu ekonomiky, navzdory obavám z negativního dopadu úvěrové krize na reálnou ekonomiku.

Akciové trhy se pak nacházejí z technického hlediska v situaci, kdy v krátkodobém výhledu nenabízejí jednoznačnější směřování, ačkoli v tomto týdnu se nabízí spíše růstový vývoj. Dlouhodobější indikace možná překvapivě nabízejí spíše prorůstové prostředí, přesto pro jeho potvrzení bude nutný fundamentální impulz, který bude mít podobu konkrétního kroku především v souvislosti s děním v Evropě.

Domácí trh pak odráží stav klíčových akciových trhů, přesto je patrná určitá nechuť po akciích střední a východní Evropy. Výhled do závěru roku pak může být i mírně příznivý, problémem ale může být pokles celkové aktivity.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ÚDRŽBÁŘ – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 29 000 - 29 000 Kč