6. dubna 2011 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investoři vyhlížejí výsledkovou sezonu

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

Vminulém týdnu zaznamenaly akciové trhy další nárůsty, když se investoři naplno soustředili na nadcházející výsledkovou sezonu za první čtvrtletí tohoto roku.

Ceny jednotlivých titulů, které poznamenaly hromadné výprodeje v důsledku havárie japonské jaderné elektrárny, představovaly v období normalizace vývoje příležitost pro dokoupení pozic.

Vprvním čtvrtletí tak klíčové akciové indexy zaznamenaly růst. Investoři nacházejí obnovenou důvěru ve zveřejňovaných makrodatech klíčových ekonomik, nízkých úrokových sazbách – což zvyšuje atraktivitu akcií jako aktiva, solidních ziskových výsledcích globálních společností a také v jejich historicky silných kapitálových pozicích a finančním zdraví. Tyto faktory podporují dlouhodobě růstový trend. Ten aktuální trvá od dubna roku 2009.

Minulý týden navíc sentiment pozitivně ovlivnily i zveřejněné hodnoty plánových a zamýšlených fúzí (AT&T a Deutsche Telekom; boj o převzetí Nyse Euronext), což zvyšuje důvěru investorů v budoucí ekonomický vývoj.

Tento týden pak může být ve znamení konsolidace a přeskupení pozic před zahájením období reportování výsledků amerických firem. To už tradičně odstartuje 11. dubna svými výsledky společnost Alcoa Inc. Z domácího trhu v minulém týdnu výrazně zpevnily akcie Philip Morris ČR, když společnost navrhuje vyšší než původně očekávanou dividendu. Akcie ČEZ pak atakovaly hranici 900 korun a tento týden zřejmě svou snahu o její překonání mohou opakovat.

JAN KORB, makléř Patria Direct

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.