5. října 2011 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Investory dusí váhavost Evropy

Euro prochází dluhovou zkouškou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro prochází dluhovou zkouškou | foto: Shutterstock

V minulém týdnu připomínal vývoj na akciových trzích opět jízdu na horské dráze. První polovina patřila růstu a druhá naopak přinesla vymazání většiny zisků. Původní optimismus byl spojen se spekulacemi ohledně vytvoření pracovního fondu pro řešení dluhových problémů v Evropě.

Ten by jednak znamenal ukončení negativního vlivu situace v Řecku na finanční trhy a jednak poskytl důvěryhodný nástroj pro řešení případných dalších krizí. Očekávání v tomto směru se ale prozatím nepotvrdila a nadále pokračuje pouze schvalování navýšení zdrojů pro stabilizační fond EFSF v parlamentech států eurozóny.

Ve středu jej posvětili zákonodárci v Německu, což byl v uplynulém týdnu pro trhy poslední důvod k optimismu. Závěr týdne už se ale nesl v prodejním duchu, když naděje na utlumení dluhové krize vystřídaly obavy z dalšího zhoršování výkonu globální ekonomiky.

Tento týden nás očekává opět obchodování pod vlivem situace v Řecku. Tamní vláda oznámila, že již narazila na dno ve snaze o provádění úsporných škrtů. Toto "dno" ale nedosahuje požadované úrovně pro instituce, které mají Aténám poskytnout další půjčky.

Český akciový trh zažil pod vlivem klíčových světových burz za poslední dva týdny strmý propad a následně prudký růst. I přes tento vývoj se nachází na nižších úrovních než před čtrnácti dny.

Mezi výrazně volatilní tituly se řadí akcie Erste Bank, společnosti NWR a Komerční banky. Naopak nejstabilnější tituly představují Telefónica O2 a Philip Morris ČR. To je také jediný titul, který nadále udržuje z technického hlediska trendově růstové prostředí.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!