Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Jak dlouho potrvá růst akciových trhů

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

I v minulém týdnu zaznamenaly hlavní akciové trhy růst, když nákupní zájem těžil především ze zveřejněných makro údajů a také z povahy současného růstového trendu.

Ten vykazuje velice silné parametry, ale zároveň také zvyšuje celkové riziko současné situace z hlediska jeho možné udržitelnosti. Například americký index Dow Jones Industrial zaznamenal v minulém týdnu nejdelší růstový denní interval od roku 1997, zároveň od začátku roku posílil již o 10,5 % a od posledního období poklesu delšího než 1 měsíc pak dokonce přes 15 %. Jeho bodové vyjádření pak znamená nová historická maxima a nejvyšší hodnoty od roku 2007.

Takový růstový vývoj je výsledkem jednak kombinace extrémně nízkých úrokových sazeb (jejich důvodem byla snaha o stabilizaci po vypuknutí finanční krize v roce 2008), jednak opatření americké centrální banky (Fed) v programech odkupu aktiv. A v neposlední řadě také zlepšujícími se makroekonomickými daty. Navíc v okamžiku, kdy se v Evropě podařilo stabilizovat rizika vyplývající z evropské dluhové krize, nabyly akcie na významu i z hlediska vyhledávaného aktiva ve smyslu poměru riziko/výnos.


Nejbližší vývoj tak může být i nadále ve znamení růstových snah, které jsou opřeny o kombinaci prorůstových parametrů, ale z technického hlediska se zvýšil prostor na korekci na akciových trzích, jelikož jsou dosažené zisky nahromaděné v úzkém časovém úseku.

Jako spouštěč případného výprodeje může posloužit událost podobná víkendové dohodě o parametrech pomoci Kypru nebo i série makrodat například z Evropy, která by nepotvrdila aktuální očekávání pokračujícího ekonomického oživení.

Tento týden nás čeká jednak pokračující jednání o Kypru, dále pak zasedání Fedu (panují především obavy z možnosti ukončování programu odkupu aktiv), údaje o ekonomickém sentimentu investorského segmentu (za eurozónu i Německo) a také data o vývoji amerického trhu nemovitostí. Tento týden tak bude zajímavý z hlediska převahy možného vývoje, trend hovoří pro obnovení růstu, charakter očekávaných událostí může ale znamenat prostor na obrat ve vývoji.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....