16. března 2011 9:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Japonsko - další důvod k nejistotě

Akciove trhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciove trhy | foto: ČTK

Uplynulý týden proběhl ve znamení poklesu, který se nejprve odvíjel od kolísání cen ropy. Její růst na nová lokální maxima v úvodu týdne přispěl k dalšímu zvýšení obav z budoucího negativního dopadu na úroveň ekonomického oživení.

Akciové trhy tak zaznamenávaly v první polovině střídání směru vývoje, aby především ve druhé polovině týdne dosáhly na svá týdenní minima. V této souvislosti se ve spíše nejistém prostředí negativně projevily horší údaje z amerického trhu práce, kde po sérii příznivých týdenních údajů o poklesu žádostí o pracovní podpory došlo pro aktuální sentiment k nejméně vhodnému vzestupu žádostí o podpory. To se projevilo výrazným poklesem trhu během čtvrtečního vývoje.

V pátek pak přes zemětřesení v Japonsku a nedostatek relevantních informací o rozsahu škod trhy stabilizovaly, aby v úvodu tohoto týdne reagovaly dalším poklesem. Sektor výrobců elektrické energie a především vlastníci jaderných zdrojů spolu se sektorem pojištění jsou v první řadě nepříznivě ovlivněni následky japonského zemětřesení.

V tuto chvíli jsou tak odsunuty možné pozitivní efekty z očekávaných investic do obnovy poškozených oblastí, což je dáno právě i přerušeným růstovým trendem akciových trhů. Jeho porušení bylo dále rozšířeno v uplynulém týdnu a v současnosti se tak naopak případné růsty budou prosazovat obtížněji než poklesy. Tento týden pak bude ve znameních sektorových zpráv (energetika, pojišťovny) a také bude pod vlivem krátkodobého střídání sentimentu, opět ale platí, že v současnosti je pravděpodobnost dalšího vývoje na straně poklesu trhů.

Jan Korb, Makléř Patria Direct

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.