Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Květen přinesl pokles trhů

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Uplynulý týden znamenal pro akciové trhy po stabilním růstovém vývoji první významnější ztráty, kdy se seběhlo několik událostí, které poskytly důvod pro takový vývoj.

V samotném úvodu týdne klíčové akciové indexy stanovily svá lokální maxima, když pozitivně působilo ohlášení dopadení arciteroristy bin Ládina. Zároveň však tato událost stála za prvotním poklesem cen drahých kovů, posléze pak komodit obecně. Například stříbro ztratilo v minulém týdnu přes 25 procent hodnoty, energetické komodity ztrácely přes 10 procent.

Negativní dopad na navazující sektory a také růst averze k riziku znamenal důvod pro zamykání zisků i na akciových trzích. Také jednání Evropské centrální banky ohraničilo další ze silných trendů poslední doby – oslabování amerického dolaru. Ten od minulého čtvrtka výrazně posílil proti euru také díky spekulacím okolo vývoje v Řecku.

Zdá se, že řecká otázka se po roce opět vrací do popředí zájmu, tentokrát nikoli kvůli akutnímu řešení splátkového kalendáře, ale díky spekulacím o možném odklonu od společné měny.

Na pozadí těchto událostí pokračuje výsledková sezona, jejíž pozitivní charakter se prozatím nemění. Tento týden nás tak zřejmě čeká pokračování volatilního obchodování. Proti dubnovému vývoji existuje větší prostor pro případný pokles trhu a s tímto rizikem je nutné počítat. Z domácích titulů přinese své výsledky v úterý ČEZ a KIT Digital, ve čtvrtek pak Telefónica O2. U ČEZ a telekomunikačního operátora jsou pro udržení stávajících úrovní ceny akcií nutností solidní výsledky i výhledy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!