6. června 2011 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Květen přinesl trhům ztráty

Akciove trhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciove trhy | foto: ČTK

V měsíci květnu zaznamenaly akciové trhy pokles, který ale svým rozsahem nenabyl nijak dramatických rozměrů. Například americký S&P 500 index se po posledních čtyřech týdnech nachází zhruba 2,5 procenta pod úrovní z konce dubna.

Minima pak bylo dosaženo na začátku předminulého týdne, když opět jako hlavní negativní motiv působilo dění okolo Řecka (navíc agentura Standard & Poors snížila kreditní hodnocení pro Itálii) a napětí panující na úrovni institucí, které by měly poskytnout nový směr pomoci tomuto státu.

Další dny pak ale přinesly růstovou stabilizaci, kdy došlo k vymazání většiny pondělních ztrát. Zveřejňovaná makrodata pak nepřinesla jednoznačnější vodítko, ačkoli případná zhoršená data z amerického trhu práce by mohla podpořit domněnky o prodloužení nebo obnovení programu odkupu dluhopisů.

Ačkoli dění okolo evropských akciových zemí má negativní účinek na chování investorů, tak evropské banky zaznamenaly mírný růst nákupního zájmu, který pramenil ze zveřejnění výsledků nejnovějších stress testů jejich finanční kondice.

Domácí trh pak pod vlivem dění na klíčových trzích zaznamenává pokles zájmu investorů, který ale také souvisí s obdobím po výplatě dividendy (tento týden se naposledy s nárokem na dividendu obchodují akcie ČEZ a Fortuny) a zveřejněných čtvrtletních výsledcích.

V každém případě další vývoj akciových trhů může mít i nadále smíšený charakter, kdy nemusí převládat spíše ztrátový charakter, jako tomu bylo v posledním měsíci, ale může dojít k mírnému zotavení.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!