Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Leden je zatím ve znamení růstu

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Uplynulý týden přinesl obecně pro akciové trhy další růst, ačkoli se proti úrovni posílení ze začátku roku jednalo jen o minimální posun. Samotný úvod týdne byl pod příznivým vlivem informací o snížení nároků na aktiva, která slouží jako zástava v mezibankovním styku, což uvolňuje možnosti komerčních bank získat potřebnou hotovost. Z těchto zpráv těžil bankovní i celý finanční sektor.

Dále se čekalo na první výsledky společností, z nichž nejvýznamnější byly výsledky Alcoa Inc. Jedná se o největšího světového těžaře a zpracovatele hliníku, který v rámci prezentace hospodářských výsledků představil mírně lepší údaje, než se čekalo, ale především zvýšil odhad vývoje poptávky po hliníku pro letošní rok.

Akcie společnosti sice nejprve reagovaly růstem, ale následně spíše ztrácely a dosažené hodnoty neudržely. Tento vývoj by pak mohl být přeneseně typický pro celou výsledkovou sezónu v USA; po datech, která mírně překonají očekávání, následuje spíše mírný pokles a ziskové realizace, které jsou důsledkem předchozího silného růstu na trhu.

V pátek tento scénář potvrdil vývoj akcií bankovní Wells Fargo, když pomírně lepších údajích následoval pokles hodnoty akcií společnosti. Z prvních zhruba 30 společností, které minulý týden oznámily výsledky a patří do indexu S&P 500, pak 80 procent překonalo odhady na úrovní generovaného zisku, ale ten zároveň mezičtvrtletně vzrostl tempem 2,6 procenta, což je druhá nejnižší úroveň od roku 2009.

Tento týden pak pokračuje zveřejňování výsledků, když své čtvrtletní údaje představí především finanční tituly Goldman Sachs, Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley, v závěru týdne pak ale třeba konglomerát General Electric.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.