15. ledna 2013 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Leden je zatím ve znamení růstu

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Uplynulý týden přinesl obecně pro akciové trhy další růst, ačkoli se proti úrovni posílení ze začátku roku jednalo jen o minimální posun. Samotný úvod týdne byl pod příznivým vlivem informací o snížení nároků na aktiva, která slouží jako zástava v mezibankovním styku, což uvolňuje možnosti komerčních bank získat potřebnou hotovost. Z těchto zpráv těžil bankovní i celý finanční sektor.

Dále se čekalo na první výsledky společností, z nichž nejvýznamnější byly výsledky Alcoa Inc. Jedná se o největšího světového těžaře a zpracovatele hliníku, který v rámci prezentace hospodářských výsledků představil mírně lepší údaje, než se čekalo, ale především zvýšil odhad vývoje poptávky po hliníku pro letošní rok.

Akcie společnosti sice nejprve reagovaly růstem, ale následně spíše ztrácely a dosažené hodnoty neudržely. Tento vývoj by pak mohl být přeneseně typický pro celou výsledkovou sezónu v USA; po datech, která mírně překonají očekávání, následuje spíše mírný pokles a ziskové realizace, které jsou důsledkem předchozího silného růstu na trhu.

V pátek tento scénář potvrdil vývoj akcií bankovní Wells Fargo, když pomírně lepších údajích následoval pokles hodnoty akcií společnosti. Z prvních zhruba 30 společností, které minulý týden oznámily výsledky a patří do indexu S&P 500, pak 80 procent překonalo odhady na úrovní generovaného zisku, ale ten zároveň mezičtvrtletně vzrostl tempem 2,6 procenta, což je druhá nejnižší úroveň od roku 2009.

Tento týden pak pokračuje zveřejňování výsledků, když své čtvrtletní údaje představí především finanční tituly Goldman Sachs, Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley, v závěru týdne pak ale třeba konglomerát General Electric.

Jan Korb, makléř Patria Direct

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?