2. února 2011 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Leden končil rekordy i pády

Burza dnes trhala rekordy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza dnes trhala rekordy | foto: Shutterstock

Závěr ledna přinesl dosažení nových maxim i výrazný jednodenní pokles amerických trhů. V uplynulém týdnu přinesly akciové trhy zajímavý vývoj, který může mít díky svému charakteru přesah do vývoje během nejbližších týdnů.

V úvodu týdne se zdálo, že trhy zakončí osmý z devíti posledních týdnů růstem, ale pátek znamenal pro celkový vývoj výraznou změnu. Americké indexy ztratily během jediného dne mezi 1,5-2,3 procenta, což byla nejvyšší denní ztráta od srpna loňského roku. Přitom v průběhu týdne dosáhl index Dow Jones Industrial i S&P 500 nových maxim na úrovních 12 000 b., respektive 1300 b.

Také výsledky společností za loňský rok měly na trhy převážně pozitivní vliv, ačkoli reakce ocenění těchto titulů již nabídla smíšený obrázek. V pátek pak indexy zahajovaly obchodní den na týdenních maximech, podpořeny solidními údaji o vývoji a skladbě tvorby amerického HDP .

Poté však následoval pokles, který se rozvíjel během celého obchodního dne a znamenal dosažení denních minim spolu se závěrem obchodování. Na první pohled takový vývoj neměl jednoznačné odůvodnění, ale tím spíše může znamenat pro další období hrozbu v podobě pokračování poklesu.

Jako odůvodnění posloužil politický vývoj v Egyptě spolu se smíšenými výsledky reportujících společností. Navíc právě dosažení maxim na psychologických úrovních může být z technického hlediska pro trhy indikace malého růstového potenciálu v nejbližším období, a tedy důvodem pro zamykání zisků. Tento týden tak bude důležité, zda se podaří udržet indexy ve stávajícím růstovém koridoru, nebo se dále otevře prostor pro pokles akciových trhů.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!