2. března 2011 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Libyjská krev uzdravila trhy, čeká nás výprodej

Přeplněná odletová hala na letišti v Tripolisu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přeplněná odletová hala na letišti v Tripolisu. | foto: Reuters

PRAHA V minulém týdnu se klíčové akciové trhy dočkaly silnějších prodejů, které znamenaly pokles předních indexů mezi 4 a 5 procenty. Jako důvod posloužil vývoj v Libyi, který na rozdíl od protestů v Egyptě vedl k výraznému růstu globálních cen ropy, nikoli jen typu Brent.

Skokový růst cen znamenal spouštěcí mechanismus pro pokles na akciových trzích, které se navíc nacházely ve výrazně překoupeném stavu, a samotný pokles tak měl pro trhy ozdravný efekt.

V každém případě trhy oslabily v úrovni, která patřila svým rozsahem k nejvýraznějším v posledních 5 měsících a v některých případech došlo k testování podpůrných úrovní nadále platného růstového koridoru.

Stabilizovaná fáze či vlna výprodeje?

Investoři pak aktuálně zvažují, jakým způsobem se zachovat v nejbližším období, protože pokud by brali v úvahu jen zveřejňovaná makrodata, pak mají důvod pro držení akcií jako aktiva.

Naopak první náznaky razance prodejců mohou varovat před dalšími nákupy, a trhy tak mohou přejít do stabilizované fáze bez výraznějšího směřování.

Nejpravděpodobněji ale může dojít k opakování relativně silného výprodeje koncentrovaného do několika dnů. Uplynulý týden pak přinesl výsledky několika společností z domácího trhu.

CETV především díky výhledu v oblasti tržeb stabilizoval cenu svých akcií, NWR dosáhl výsledků, které znamenaly upevnění titulu nad hladinou 250 Kč a Erste Bank po předchozích silných růstech spíše zaostala za očekáváním. Tento týden zveřejnil výsledky ČEZ, který z hlediska výhledu nenaplnil očekávání, snad výhled na výši dividendy bude pro další vývoj motivační.

Jan Korb, makléř Patria Direct