27. ledna 2012 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Na akciových trzích vládl růst

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

Uplynulý týden byl ve znamení růstu, k němuž přispělo více faktorů. Vlády sledovaných evropských zemí (Itálie, Španělsko, Řecko, Portugalsko, Francie) uspěly s dluhopisy. Náladu investorů podporovaly i dobré výsledky společností za 4. čtvrtletí.

Ani Evropa tentokrát nezaostala za celkovým směřováním a„probudil“ se i bankovní sektor, což znamenalo zisky v desítkách procent během jediného týdne.

Pozitivně v této souvislosti působilo prohlášení německé CommerzBank AG, že finance pro požadované navýšení kapitálu najde z vnitřních zdrojů. Tato událost byla jedním z hlavních hybatelů, jenž nasměroval evropské banky k růstu – například u nás obchodované akcie Erste Group zpevnily z 340 korun na včerejších 420 korun.

Kladně působilo i prohlášení Mezinárodního měnového fondu, že se bude snažit navýšit své zdroje o cca 500 miliard eur. Aktuálně tedy převažují pozitiva, která potlačují rizika vyplývající z evropské dluhové krize i zpomalení globální ekonomiky. Důkazy o takovém vývoji lze nalézt třeba v čínských makrodatech a jsou chápány jako důvod pro uvolnění měnové politiky v Číně a pobídka k růstu.

V každém případě se trhy pohybují na pětiměsíčních maximech a růst by mohl pokračovat. Rizikem zůstává Řecko – stále nejsou schváleny podmínky odpisu dluhu soukromými investory, může také dojít k útlumu pozitivních makrodat především z USA. Tam bude v závěru týdne zveřejněn odhad růstu GDP za 4. čtvrtletí. Sledovaný bude i tak zvaný IFO index podnikatelské důvěry v Německu. A zasedat bude výkonný orgán americké centrální banky, jehož komentář může nabídnout vodítko pro další směrování trhů.

JAN KORB, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz