26. května 2011 9:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Na trzích převládá prodejní nálada

LinkedIn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LinkedIn | foto: Reprofoto

Uplynulý týden přinesl v celkovém souhrnu pro akciové trhy pokles, který ale vytvořil technický prostor pro jeho pokračování i v úvodu tohoto týdne. Květen prozatím znamená pro trhy ztrátové obchodování, ačkoli prozatím rozsah poklesu nedosahuje nijak závratných úrovní.

Investoři aktuálně sledují jako klíčové vodítko pro další vývoj chování americké centrální banky v oblasti tzv. kvantitativního uvolňování, kdy tento prozatím málo vyzkoušený program má být dle plánu ukončen na konci června. V jeho rámci byly odkupovány dluhopisy s cílem poskytnout ekonomice finanční zdroje, a zajistit tak zdravý hospodářský růst.

Nejistota spojená s vývojem po ukončení programu pak dopadá na vývoj akciových trhů, které se po růstu o šest procent jen za letošní rok stále nacházejí na úrovních nabízejících možnosti pro ziskové realizace pozic.

Dalším činitelem je situace okolo zadlužených evropských zemí, kdy především Řecko je i nadále předmětem diskuzí o tom "správném" postupu finanční pomoci státu, který navíc obtížně naplňuje požadavky pro poskytnutí dalších půjček.

Kromě těchto vlivů patřila ke sledovaným událostem makrodata, která v případě USA v souhrnu spíše zaostala za očekáváním, z podnikové úrovně pak horší výhled přinesl Hewlett-Packard, za očekáváním zaostaly i řetězce.

Vstup na burzu pak absolvovaly akcie společnosti LinkedIn, jejíž obchodní model je založen na sociální síti (Facebook, Twitter). Titul z upisovací ceny 45 dolarů první den atakoval hladinu 120 dolarů za akcii, a zařadil se tak mezi nejvýraznější IPO historie. Tento týden pak můžeme očekávat opět proměnlivý vývoj, klesající tendence by ale stále měly převládat.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.