Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Na trzích převládá prodejní nálada

LinkedIn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LinkedIn | foto: Reprofoto

Uplynulý týden přinesl v celkovém souhrnu pro akciové trhy pokles, který ale vytvořil technický prostor pro jeho pokračování i v úvodu tohoto týdne. Květen prozatím znamená pro trhy ztrátové obchodování, ačkoli prozatím rozsah poklesu nedosahuje nijak závratných úrovní.

Investoři aktuálně sledují jako klíčové vodítko pro další vývoj chování americké centrální banky v oblasti tzv. kvantitativního uvolňování, kdy tento prozatím málo vyzkoušený program má být dle plánu ukončen na konci června. V jeho rámci byly odkupovány dluhopisy s cílem poskytnout ekonomice finanční zdroje, a zajistit tak zdravý hospodářský růst.

Nejistota spojená s vývojem po ukončení programu pak dopadá na vývoj akciových trhů, které se po růstu o šest procent jen za letošní rok stále nacházejí na úrovních nabízejících možnosti pro ziskové realizace pozic.

Dalším činitelem je situace okolo zadlužených evropských zemí, kdy především Řecko je i nadále předmětem diskuzí o tom "správném" postupu finanční pomoci státu, který navíc obtížně naplňuje požadavky pro poskytnutí dalších půjček.

Kromě těchto vlivů patřila ke sledovaným událostem makrodata, která v případě USA v souhrnu spíše zaostala za očekáváním, z podnikové úrovně pak horší výhled přinesl Hewlett-Packard, za očekáváním zaostaly i řetězce.

Vstup na burzu pak absolvovaly akcie společnosti LinkedIn, jejíž obchodní model je založen na sociální síti (Facebook, Twitter). Titul z upisovací ceny 45 dolarů první den atakoval hladinu 120 dolarů za akcii, a zařadil se tak mezi nejvýraznější IPO historie. Tento týden pak můžeme očekávat opět proměnlivý vývoj, klesající tendence by ale stále měly převládat.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!