2. listopadu 2011 9:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Nejasný summit zlepšil náladu trhů

Angela Merkelová na summitu EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na summitu EU | foto: ČTK

Minulý týden přinesl po období plném spekulací pevnější rámec pro řešení dluhové krize v Evropě. Přes značnou nervozitu investorů měl tento fakt pozitivní vliv na obchodování.

Na středečním summitu domluvili lídři eurozóny odpis poloviny řeckého dluhu soukromými investory - především bankami. To by mělo ulehčit Řecku, ale zároveň nepostihnout příliš negativně kapitálovou přiměřenost dotčených bank.

Fond ESFS má být pákově navýšen k úrovni bilionu eur a banky musí navýšit svůj kapitál tak, aby ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 dosáhl do konce června příštího roku devíti procent.

Celkově tyto kroky našly pozitivní odezvu v náladě investorů. Akciové trhy reagovaly výrazným růstem, který přetrval do závěru minulého týdne. Pozitivně se vyvíjel bankovní sektor, kde jednotlivé tituly registrovaly růst o 10 až 15 procent.

Přední americký index S&P 500 v říjnu zaznamenal nejvýraznější měsíční růst od roku 1987, když si připsal 12 procent.

Přes trvající nejasnosti a polemiky ohledně plánu, jeho dostatečnosti a úspěšnosti je jeho dopad příznivý a může být opěrnou informací pro další vývoj trhů.

Nadále probíhá také výsledková sezona, která je pro investory převážně podporou. Zveřejněná makrodata pozitivně reprezentoval údaj o vývoji amerického HDP za třetí čtvrtletí, kdy došlo oproti předchozímu období k růstu o 2,5 %. Tato data snížila obavy investorů z propadu Spojených států do recese.

Tento týden nás čekají další jednání o Evropě na summitu skupiny G20 v Cannes, zasedání amerického Fedu i Evropské centrální banky a také řada makrodat, včetně údajů o vývoji trhu práce v USA.

Jan Korb, makléř Patria Direct

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?