7. prosince 2011 9:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Nervózní investoři se třesou na pátek

Dolar a euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar a euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Minulý týden přinesl na akciové trhy zklidnění. Investorům vlil krev do žil postup Evropy při řešení dluhové krize a hlavně kroky klíčových centrálních bank na podporu likvidity v bankovním systému. Akciové indexy si připsaly růsty mezi 8 a 10 procenty, což zčásti vymazalo ztráty druhé poloviny listopadu.

Úvod týdne patřil opatrnému optimismu, vyplývajícímu z jednání dua Merkelová-Sarkozy. Mírný růst se v polovině týdne změnil ve skokové posílení. To následovalo po koordinované akci centrálních bank, které budou poskytovat dolarovou hotovost za výhodnějších podmínek úročení.

Navíc Čína snížila požadovanou míru rezerv pro komerční banky v zemi, což znamená prostor pro uvolnění likvidity do tamního finančního systému.

Makrodata mimo tyto události prozatím nepotvrzují obavy z propuknutí recese, trh práce v USA dokonce vykázal zlepšení na nejpříznivější úroveň od roku 2009.

Tento týden započal schvalováním úsporných opatření v Itálii a pokračuje jednáním mezi Merkelovou a Sarkozym. Rozpory mezi nimi panují v otázkách využití ECB jako věřitele poslední instance, společného evropského dluhopisu i společné fiskální politiky zemí eurozóny.

V závěru týdne se bude konat summit EU a zasedat bude ECB. Investoři očekávají jednoznačné řešení a další nepřesvědčivý výsledek by mohl vyústit v obnovení nedůvěry.

Tento scénář se již v minulosti opakoval a zodpovědné instituce si to musí uvědomit. Je tak možné i pozitivní překvapení a představení takových opatření, která přinesou trvalejší zklidnění trhů. Pozitivní dopad na akcie jako rizikové aktivum by byl jednoznačný.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR JAVA VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč