11. ledna 2012 9:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Nový rok začal opatrným růstem

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vstup do roku 2012 přinesl akciovým trhům růst, který však nelze označit za bezproblémový. První test přišel při aukcích dluhopisů Francie a Itálie. Výnosy naznačily, že vnímání zadlužených evropských zemí se stabilizovalo, žádné velké projevy důvěry v další vývoj se ale nekonaly.

Týden začal setkáním dua Merkelová-Sarkozy, kteří jednali o uvedení dohod z loňského posledního summitu EU do praxe. Čeká nás i zasedání Evropské centrální banky, na němž by nemělo dojít ke změnám úrokových sazeb. Navazující diskuse se však může týkat rozsahu a charakteru opatření, prováděných na podporu likvidity evropského bankovního systému.

Ta totiž již splňují parametry tzv. kvantitativního uvolňování. V popředí zájmu zůstává Řecko. Mezinárodní instituce jsou však stále skeptičtější ke standardnímu řešení a riziko dalších odpisů dluhu, které by mohly vést až k opuštění eurozóny, se zvýšilo.

Mezi pozitiva patřily makroekonomické údaje z USA, kdy zvláště data z trhu práce za prosinec naznačila pozitivní trend v poklesu nezaměstnanosti. Americké akciové indexy tak připsaly solidní zisky, souhrnný index S&P 500 uzavřel týden nad hladinou dvousetdenního klouzavého průměru, kam se vrátil poprvé od začátku loňského srpna.

Tento týden nás pak čekají první výsledky firem za 4. čtvrtletí roku 2011. Zkraje týdne to bude hliníkářský producent Alcoa Inc., v závěru týdne pak investiční JPMorgan Chase. Obecně se očekává meziročně růst zisku o 6 %, když v posledních týdnech došlo k revizi očekávání z hodnot nad 10 %. I tak je ale ohodnocení akcií z hlediska generovaného zisku odůvodnitelné pro jejich zařazení do vlastněných aktiv.

Jan Korb, makléř Patria Direct