23. listopadu 2011 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: O budoucnosti eura rozhodne Německo

Angela Merkelová na summitu EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na summitu EU | foto: ČTK

Minulý týden zažily akciové trhy pokles, který zrychlil v jeho závěru. Důvodem je stále nedostatečně řešená dluhová krize. Problémy Řecka byly proti aktuální situaci pouhým cvičením a přístup zodpovědných institucí investoři bohužel vnímají jako neadekvátní vážnosti situace.

To se projevuje růstem výnosů vládních dluhopisů (výprodejem) nejen Řecka, Itálie a Španělska, ale i Belgie nebo Francie. V této situaci je jako jediný bezpečný dluhopis v Evropě poptáván ten vydaný německou vládou. To naznačuje, že hlavní role ve stabilizaci dluhové krize připadne Německu.

Spekuluje se především o roli Evropské centrální banky, která by vstupovala přímo na dluhopisový trh a působila aktivně v roli věřitele poslední instance. Tedy instituce, která by stabilizovala dluhopisový trh a zároveň se stala věřitelem problémových zemí.

ECB tuto politiku již uplatňuje, ale v omezeném rozsahu. Prozatím centrální banka vlastní dluhopisy v rámci programu na stabilizaci v objemu zhruba 200 miliard eur. Před výraznější rolí ECB v řešení dluhové krize varuje především Německo, které má obavy z případné cenové nestability a negativního dlouhodobého vlivu na společnou měnu.

Další diskutovanou možností řešení dluhové krize je společný evropský dluhopis, který by reprezentoval eurozónu jako celek a rozdělil tak rizika mezi země využívající společnou měnu. I takový krok by ale uškodil především zemím, které historicky dodržují rozpočtovou disciplínu.

Liknavost při hledání řešení tvrdě postihuje finanční trhy, které zažívají výprodeje s cílem navýšit hotovost a likviditu nebo omezit riziková aktiva.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.