27. července 2011 7:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Obavy se z Řecka přesouvají do USA

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: wtfnoway.com/

Uplynulý týden přinesl pro akciové trhy růst, který se opíral především o konkrétní plán pomoci Řecku, který v některých oblastech překonal očekávání investičního publika, ačkoli de facto potvrdil, že Řecko se nachází ve stavu řízeného bankrotu.

Zároveň vznikl nový plán, který má podobu fondu, ze kterého mohou být financovány aktivity v málo likvidních především dluhopisových segmentech. Tyto informace pomohly trhům v závěru týdne dosáhnout solidních zisků.

Přes víkend však trhy začaly pracovat s novou hrozbou v podobě jednání amerických politiků, kteří nemohou nalézt shodu o zvýšení limitu zadlužení Spojených států. Demokratickým prezidentem podporované zvýšení limitu blokují republikáni a ratingové agentury hrozí, že sníží hodnocení Spojených států.

Investoři reagují na takové dění nepříznivě a v nejbližších dnech bychom měli znát rozuzlení celé situace. Mimo dění okolo zadlužení států investoři sledují výsledky společností za druhé čtvrtletí. Prozatím 80 % z dosud zveřejněných údajů od společností zahrnutých v indexu S&P 500 překonalo očekávání.

Společnosti jako Apple, IBM, Coca-Cola nebo Microsoft příznivě překvapily a potvrzuje se, že především americké firmy jsou mnohem zdravější než sféra domácností nebo vládní. Tento týden nás čekají další data z USA, jak od společností, tak ekonomické ukazatele.

Výsledky přinesou i domácí tituly. Dnes vybrané hodnoty představí Unipetrol, ve středu CETV a Telefónica O2 a v pátek Erste Bank. Současný sentiment akciových trhů přes současná rizika vyznívá spíše pozitivně, klíčová podpora přichází z firemního sektoru.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!