1. února 2012 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Po silném lednu ochlazení

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

Minulý týden přinesl pro akciové trhy převážně pokračování růstového vývoje. Souhrnný světový index během celého ledna zpevnil přes pět procent a tento vývoj je výsledkem stabilizace dluhopisového trhu v Evropě, výsledků společností a solidních makroekonomických dat i úrovní předstihových ukazatelů.

Výnosy dluhopisů problémových evropských zemí se stabilizovaly a klesly z krizových úrovní přelomu listopadu/prosince, kdy kroky Evropské centrální banky snažící se o posílení likvidity v bankovním sektoru snížily akutní rizika v odvětví.

Přes viditelné úspěchy ale nadále zůstává nejistota na trzích, která souvisí s možnostmi ekonomického vývoje v Evropě, kde silné ekonomiky jsou ohroženy nutností podnikat úsporné kroky v okamžiku, kdy by naopak potřebovaly fiskální podporu.

Nadále se řeší situace okolo Řecka, kde pro jeho samostatnou životaschopnost jsou vedena jednání se soukromými investory s cílem snížit objem zadlužení na přijatelnou úroveň. Zároveň se do zvýšené pozornosti dostalo Portugalsko, které ale na rozdíl od Řecka má snahu radikálně šetřit a podnikat úspory.

Bohužel tím ale dochází k útlumu ekonomického růstu, což zároveň vytváří tlak na další a další úspory. Obdobný vývoj lze předpokládat i u mnohem větších ekonomik Španělska nebo Itálie. Přesto je znát určitý příznivější výhled a očekávání především z úrovně německých předstihových ukazatelů.

V takovém prostředí se formuje budoucí trend vývoje akciových trhů, který tedy po prvním měsíci v roce má pozitivní charakter, ale v nejbližších týdnech může být testován.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz