1. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Podpora eura zvedá akcie

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

V uplynulém týdnu došlo na akciových trzích k pozitivnímu vývoji, který měl svůj zdroj především v prohlášení guvernéra Evropské centrální banky Draghiho. Ten ve svém projevu vyjádřil ochotu podpořit společnou měnu i s pomocí velmi silných opatření (aniž by prozatím došlo k jejich konkretizaci).

Pozitivně na tento projev reagovala jak společná měna, tak akciové trhy i komodity. Podporu získaly také dluhopisy rizikových evropských zemí - především Španělska, kde se očekává nejsilnější možná podpora případných opatření.

V závěru týdne navíc probíhala diskuze mezi představiteli ECB a německé centrální banky, kteří údajně diskutovali o donedávna odmítané možnosti podpory dluhopisového trhu, což je v současnosti chápáno jako jeden z nejvýraznějších nástrojů proti prohlubování dluhové krize.

Mimo tento vývoj se dále diskutovala možnost získání bankovní licence pro evropský stabilizační fond. To by mohlo zvýšit jeho operační možnost, protože by došlo k nárůstu objemu zdrojů, kterými by fond mohl disponovat.

V každém případě se jednalo o kroky, ačkoli prozatím nerealizované, které od posledního summitu EU jsou pro trhy a investory pozitivní.

Tento týden nás dále čekají zasedání centrálních bank v USA i v Evropě, navíc budou zveřejněny důležité makroúdaje o aktivitě v sektorech průmyslu i služeb v USA a také data z trhu práce. Své čtvrtletní výsledky zveřejnění na domácím trhu společnosti Erste Bank Group, Komerční Banka i CETV.

Aktuální trend na akciových trzích pak má díky vývoji v závěru minulého týdne pozitivní charakter, přesto se nejedná o jednoznačně silný trend (například na týdenní úrovni) s předpokladem možnosti jeho stabilního trvání.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.