9. listopadu 2011 9:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Politici zmatkují, investoři doufají

Eura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura | foto: Shutterstock

Minulý týden zásadně ovlivnilo dění okolo Řecka, které "torpédovalo" dohodu z předminulého týdne, týkající se řešení evropské dluhové krize. Řecký premiér Papandreu přišel s návrhem referenda o přijetí evropské finanční pomoci, ačkoli důsledky takového kroku zřejmě překonaly jeho původní záměr. Investoři reagovali značně negativně a za první dva dny týdne evropské indexy ztratily téměř osm procent.

I bez řeckého vlivu ale investoři dále řešili celou konstrukci dojednaných opatření. V celkovém kontextu vývoje v Evropě ji mohli považovat ze nedostatečnou z hlediska její schopnosti pokrýt další možné prohloubení problémů. Těmi jsou zejména rostoucí potíže v přístupu Itálie, případně Španělska, na dluhopisový trh.

Řecko nakonec od plánů na referendum ustoupilo a akciové trhy na tento krok reagovaly pozitivně. Vládu v zemi má převzít široká koalice, která by mohla provést nepopulární úsporná opatření.

Díky tomuto vývoji se pozornost upřela směrem k Itálii, jejíž problémy by byly pro Evropu a globální finanční trhy fatální. Tamní vláda ztrácí parlamentní většinu, navíc těsně před schvalováním státního rozpočtu, plánovaným na dnešek. Spekuluje se i o možné rezignaci premiéra Berlusconiho a podobném vývoji do předčasných voleb, jako je tomu v Řecku.

Akciové trhy prožily první celotýdenní pokles za posledních pět obchodních týdnů. V celkovém součtu ale znamenal korekci, nikoli ztrátu prorůstového signálu.

Další vývoj může napovědět, zda je obchodní kanál zformován dostatečně pevně pro případné pokračování růstu. V USA byla po překvapivě pozitivních údajích o růstu HDP o 2,5 % ve třetím čtvrtletí zveřejněna další pozitivní data, tentokrát z říjnového trhu práce.

V minulém týdnu zasedaly také centrální banky v USA i Evropě, americký Fed potvrdil připravenost aktivovat opatření na podporu likvidity v případě potřeby, evropská ECB pod novým guvernérem snížila klíčovou úrokovou sazbu.

Přes značnou nejistotu v Evropě prokazují akciové trhy růstovou tendenci. Existuje tak prostor pro další posílení, které by uspíšily pozitivní kroky v souvislosti s evropskou dluhovou krizí.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!