10. října 2012 10:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Potvrdí společnosti své cenové úrovně?

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

Minulý týden se nesl ve znamení postupného růstu akciových trhů, který v některých případech znamenal opětovný posun k úrovním několikaletých maxim.

Ačkoli samotný úvod přinesl prodejní tlak, který se dával do souvislosti s vyčerpáním pozitivního vlivu uskutečněných opatření na podporu finančního systému a přeneseně ekonomického růstu. Navíc současná ekonomická data potvrzují postupné zpomalování globální ekonomiky ve všech hlavních geografických oblastech, když největší obavy panují o růstový vývoj v Číně.
Nejistotu pak odrážejí výnosy dluhopisů problematických evropských zemí, které zastavily svůj pokles od zveřejnění plánu na jejich odkup ze strany Evropské centrální banky (ECB) na začátku září.
V průběhu týdne pak investoři sledovali dění ve Španělsku, kde se předpokládá, že země požádá o finanční pomoc vedoucí ke stabilizaci svého zadlužení a ekonomického propadu. Prozatím ale nedošlo k oficiální žádosti, představitelé Španělska chtějí dosáhnout co nejpříznivějších podmínek pro případnou půjčku nebo o půjčku nežádat vůbec.

To by bylo možné pouze za předpokladu, že výnosy dluhopisů nepřesáhnou dlouhodobě kritické úrovně, které by znemožnily postupné řešení a přefinancování stávajících dluhopisů. V průběhu týdne pak zasedala Evropská centrální banka (ECB), ale ani následná tisková konference nepřinesla odpovědi, které by blíže ozřejmily financování a rámec odkupu státních dluhopisů zemí eurozóny. Prozatím na trzích postačila deklarace ochoty takové kroky provádět, ale do budoucna bude muset mít tento plán konkrétní obrysy.

Pozitivnímu vývoji, který nakonec na trzích převládl, pomohla především makroekonomická data z USA, kdy indikátory posuzující ekonomickou aktivitu v sektorech služeb a průmyslu přinesly překvapivě růstové údaje za poslední měsíc. Ve spojení s příznivými údaji z trhu práce za měsíc září pak byly hlavní podporou pro celkový růst. Indexy tak uzavřely týden na úrovních blízko letošních maxim a tento týden zahájí výsledkové období společnost Alcoa Inc. (přední producent a zpracovatel hliníku), v závěru týdne zveřejní výsledky finanční společnost JP Morgan Chase, její provozní údaje ovlivní vývoj celého bankovního sektoru.
Pro potvrzení současných cenových úrovní se předpokládá, že společnosti musí nabídnout očekávané ekonomické hodnoty, a navíc i příznivý výhled pro další období. V opačném případě by mohlo dojít k ziskovým realizacím a poklesu trhu jako celku.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz