29. června 2011 12:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Pozornost trhů na sebe strhává Řecko

Řecká krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká krize | foto: Shutterstock

Uplynulý týden znamenal pro akciové trhy střídání nálad, což se projevilo značnou volatilitou, a tedy rozsahem pohybů akciových indexů. Informace, které nejvíce ovlivnily sentiment, pocházely z Řecka a od evropských představitelů, kteří podmiňují další pomoc rozsáhlejšími úsporami a privatizací.

Součástí řešení je i restrukturalizace dluhu ve smyslu souhlasu věřitelů – především bank – s prodloužením splatnosti dluhopisů. Řecký parlament bude v průběhu týdne na klíčové schůzi schvalovat úsporný plán, který je považován za zásadní podmínku pro případnou finanční pomoc.

Vývoj v Řecku je finančními trhy ostře sledován především kvůli tomu, že případný krach této země by mohl způsobit paniku na trhu s dluhopisy a zdražit pojištění jejich splácení, což by výrazně přiblížilo problematickému financování další zadlužené státy, a mohlo by tak dojít k dominovému efektu.

Trhy v minulém týdnu také sledovaly zasedání centrální banky v USA, které potvrdilo očekávaný názor o zpomalení tamní ekonomiky a také ukončení programu pro zajištění dodatečné likvidity. To lze vykládat jako spokojenost tvůrců americké měnové politiky se stavem ekonomiky a důvěru v budoucí pozitivní vývoj.

V pátek bankovní sektor nepříznivě ovlivnil požadavek Basilejského výboru pro bankovní dohled na striktnější kapitálovou vybavenost systémově důležitých bank.

Investoři se tedy musí vypořádat s řadou destabilizujících faktorů, na druhou stranu jsou aktuální cenové úrovně zajímavé pro ty, kteří čekají na výsledkovou sezonu za druhé čtvrtletí tohoto roku, s jejímž zahájením se počítá za dva týdny.

Jan Korb, makléř Patria Direct