18. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Příznivé výsledky proti růstu averze

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

Akciové trhy za poslední dva týdny ztrácejí, když se po skončení 1Q letošního roku prosadila tendence ke korekci po výrazně růstovém a jednoznačném vývoji.

Dalším důvodem pro tento vývoj byla i určitá nervozita investorů, kteří přeskupovali své pozice před nadcházejícím obdobím ohlašování Q výsledků.

 Důležitou informací v předminulém týdnu byl signál ze zápisu jednání Americké centrální banky (Fed), který poukázal na nižší ochotu provádět další nadstandardní operaceměnové politiky s cílem navýšit objem likvidity v systému (kvantitativní uvolňování). Pro část investorů může být vyčkávací taktika Fedu zklamáním, zvlášť pokud poslední zveřejňovaná makrodata z americké ekonomiky měla spíše neutrální nebomírně nepříznivý charakter.

Určité obavy způsobuje také ekonomický vývoj v Číně, kde prozatím jakékoli zpomalení má velkou váhu na výhledy globální ekonomiky. Poslední data o vývoji GDP pak přinesla úroveň růstu přes 8 %, přesto ale údaj zaostal za očekáváním.

V minulém týdnu pak po období zklidnění a normalizování situace na dluhopisových trzích došlo k významnému růstu rizikových prémií u španělských dluhopisů, což je výsledkem vzestupu averze k rizikům vůči evropským aktivům. Rostou také výnosy u nových emisí problémových zemí – sledované především právě u Španělska a také Itálie. Mohlo by tak dojít k dalšímu kolu růstu averze k riziku, které výrazně odrážejí všechny trhy aktiv.

Důležitá také bude role ECB, která svými aukcemi likvidity výrazně přispěla k příznivému 1Q, a případná oznámení snahy o stabilizaci dluhopisového trhu by měla jednoznačně podpůrný účinek.

Jan Korb, makléř Patria Direct