27. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Řecké volby trhy neuklidnily

Řecké volby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké volby | foto: Reuters

Uplynulý týden se na akciových trzích nesl ve znamení výsledku voleb v Řecku, které alespoň dočasně uklidnily investory, protože v jeho důsledku bezprostředně nehrozilo neřízené opuštění eura.

Z dlouhodobějšího hlediska však výsledek neznamená, že dojde pouze k pozitivnímu obratu, naopak z voleb vzešlá vláda o sobě dává vědět spíše snahou o vyvolání nových jednání než důsledným naplněním požadovaných úspor a reforem.

Také tlak na výnosy dluhopisů Španělska pokračoval s nezmenšenou intenzitou, tamní vláda dokončuje vyhodnocování situace svého bankovního sektoru, které má předcházet finanční injekci.

Situaci také výrazně ovlivňují spekulace o možném větším zapojení klíčových centrálních bank, které by aktivací některých z programů na dodávání likvidity do finančního systému uvolnily napětí a zároveň povzbudily ekonomický růst. Při svém zasedání ale americká centrální banka (FED) žádné takové opatření neuvedla v praxi, pouze prodloužila již prováděnou operaci Twist, jejímž cílem je udržovat nízká dlouhodobá inflační očekávání.

Na rozdíl od FED ale Evropská centrální banka (ECB) mírně pomohla evropskému bankovnímu systému, když oznámila, že bude jako kolaterál přijímat úvěry vázané na hypotéky, nebo dokonce leasingy automobilů. Toto opatření dále zvýší možnost bank dosáhnout na likvidní prostředky.

Zveřejňovaná makrodata pak měla spíše nepříznivý nebo neutrální charakter, investoři negativně reagují na pokles průmyslové produkce v Číně a Evropě.

Jan Korb, makléř Patria Direct

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?