5. března 2013 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Riziko poklesu na trzích trvá

Italský premiér Mario Monti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský premiér Mario Monti | foto: Reuters

V minulém týdnu zaznamenaly akciové trhy rušnější vývoj, který byl ovlivněn volbami v Itálii, především v první polovině týdne. Trhy nejprve pozitivně reagovaly na zprávy o možném jednoznačném výsledku proevropských stran, ale konečné výsledky znamenaly z hlediska potřebných reforem nepříznivý výsledek.

Patová situace může vyústit buď v další úřednickou vládu, nebo v opakování voleb (v řádu měsíců), což znamená odklad nutných opatření. Výsledkem tak v první reakci byl pokles akciových trhů a oslabení eura. Naopak druhá polovina týdne pak patřila postupnému růstovému vývoji, který se prosazoval s příznivějšími makrodaty z USA i Evropy. V USA pak dokonce došlo k celkovému mezitýdennímu růstu akciových trhů, ačkoli na politické úrovni došlo k aktivaci automatických úsporných opatření, která mají převážně plošný efekt a rozsah v řádu desítek mld. USD.

Celkový týdenní vývoj na trzích potvrdil současnou převahu růstového trendu, ačkoli jeho dynamika má snižující se tendenci a prostor na změnu ve vývoji a celkový pokles se dále zvyšuje.

ČTĚTE VÍCE:

Na domácím trhu si nejhůře vedla CETV, která nenabídla pro investory žádné příznivé vodítko pro další období. Naopak Telefónica O2 ČR se snaží stagnující hospodářské výsledky v očích investorů „vykoupit“ adekvátní dividendou i aktivací programu na odkup vlastních akcií. Energetická skupina ČEZ pak představila meziroční pokles zisku i tržeb, na cenových úrovních akcií okolo 600 Kč/akcii však je zřejmě většina nepříznivých zpráv již v ocenění promítnuta. Nejlépe na zveřejněné výsledky reagovaly akcie Erste Group Bank, která představila stabilní hospodářský výhled i mírné navýšení dividendy za loňský rok.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz