8. února 2012 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Rizikové tituly se probouzejí

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

Akciové trhy v minulém týdnu ovlivnila řada pozitivních událostí. Nadále probíhá výsledková sezona. Zveřejněná makrodata především z USA měla pozitivní charakter, lednové údaje z amerického trhu práce pak byly dalším příjemným překvapením.

Také Evropa otevřela výsledkové období a prozatím se zdá, že se nenaplní obavy z výrazného dopadu dluhové krize na podnikovou sféru.

Růst akciových trhů tedy má odůvodnění, zvláště když evropské problémy po opakovaných úspěšných aukcích dluhopisů problematických zemí ustoupily do pozadí. Rizikem zůstává Řecko, do podobné situace, která hrozí ztrátou schopnosti řídit své financování, se dostává Portugalsko.

Ale ani toto nemá negativní vliv na sentiment investorů, když vnímání se od doby zhruba před dvěma měsíci změnilo ve prospěch možného dostatečného fungování evropského záchranného fondu. Poslední jednání představitelů Unie pak znamenalo další krok směrem k fiskální integraci, prozatím bez České republiky a Velké Británie.

Mezi jednoznačné vítěze aktuálního růstu trhu patří finanční sektor, po stagnaci se ale začínají "probouzet" také cykličtější odvětví nebo tituly vnímané jako výrazně rizikové. Mezi takové můžeme na domácím trhu zařadit v prvním případě ČEZ nebo NWR, ve druhém pak CETV nebo ORCO.

Ty mohou aktuálně z hlediska růstového vývoje vystřídat svou dynamikou finanční a bankovní sektor. Tento týden nás čeká především pokračování jednání o odpisu dluhu Řecka jako podmínky pro finanční pomoc, zasedá Evropská centrální banka a pokračuje výsledková sezona. Na akciových trzích nadále trvá technicky růstový pozitivní trend.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!