22. února 2012 9:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Růstový trend ztrácí dynamiku

Obchodníci na burze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci na burze | foto: Reuters

V tomto týdnu investoři nadále sledují dění okolo Řecka. Spekuluje se o tom, že ani druhý záchranný balík nemusí znamenat definitivní tečku, jelikož i s pomocí bude pro Řeky obtížné naplnit požadovaná kritéria hospodaření. Na druhou stranu je zde mnoho signálů, které predikují růst.

Pokračuje výsledková sezona. Komerční banka při zveřejnění hospodářských údajů nepřinesla výraznější odchylku od očekávaných hodnot, určitým zklamáním mohla být výše navrhované dividendy na úrovni 160 korun na akcii.

Telefónica O2 ČR prezentovala vcelku stabilní provozní údaje a hodnota navržené dividendy i na úkor snížení úrovně cash flow je pro investory příznivým překvapením. Tento týden budou zveřejněny výsledky společností CETV a NWR.

Trhy vykazují růstový trend i díky pozitivnímu charakteru zveřejňovaných makroekonomických údajů, především ze Spojených států, ale i ze zemí Evropské unie. Prorůstovým signálem jsou i poslední kroky Číny, vedoucí k podpoře bankovního systému prostřednictvím snížení povinných bankovních rezerv. Snaha o podporu ekonomického oživení je tak patrná ve všech klíčových ekonomických centrech.

Po delší době se nad úrovní 100 dolarů za barel usadila cena amerického typu ropy, když napětí mezi klíčovými odběrateli a Íránem vedou k nárůstu rizika i ceny. V každém případě je zde prostor pro další růst ceny.

Celkově lze hodnotit aktuální trend akciových trhů jako pozitivní. Dynamika růstu se sice snížila a naznačila prostor pro konsolidaci – tedy vývoj s kolísavějším chováním cen, ale technicky zformované prostředí si udržuje příznivý signál.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz