25. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Situace v Evropě podkopává důvěru

Japonská burza Tokyo Stock Exchange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská burza Tokyo Stock Exchange | foto: ČTK

Vývoj na akciových trzích v minulém týdnu přinesl celkově růst, který ale v závěru poznamenal především vývoj vEvropě. Další růst výnosu španělských dluhopisů nad dlouhodobě nepřijatelnou úroveň znamenal návrat averze k riziku a prodejní tlak na všech trzích aktiv.

Zprávy o blížící se platební neschopnosti španělské Valencie totiž odstartovaly negativní reakci vůči vývoji v celém Španělsku. Případná finanční pomoc totiž zvýší celkové zadlužení země a ta by si mohla opět s většími problémy půjčovat na mezinárodních trzích.

K TÉMATU

Summit EU, který proběhl před třemi týdny, tak kromě dočasného zklidnění nepřinesl dostatečně efektivní nástroje pro řešení podobně krizových okamžiků. V tuto chvíli by východiskem ze současného stavu byla pouze radikální intervence ze strany Evropské centrální banky (nebo alespoň deklarace připravenosti k takovému jednání), případně dohoda o navýšení prostředků v záchranných fondech EU. Španělsko navzdory snaze o radikální škrty totiž svírá ekonomická krize, která dále snižuje příjmy v rozpočtu. 

ČTĚTE TAKÉ

Naopak Řecko, které se také dostává do popředí zájmu, má i přes poslední volby, a tedy potvrzený mandát, malou ochotu provést radikálnější opatření. To je také důvod pro inspekci zástupců hlavních poskytovatelů finanční pomoci v tomto týdnu. Ti hrozí i případným zastavením pomoci, a tedy odstřižením Řecka od finančních zdrojů, což by vedlo k definitivnímu bankrotu a zřejmě vystoupení země z eurozóny.

Na pozadí těchto událostí se tak trhy v úvodu týdne ocitly pod dalším prodejním tlakem, který měl nejsilnější ráz za poslední týdny.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz