25. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Situace v Evropě podkopává důvěru

Japonská burza Tokyo Stock Exchange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská burza Tokyo Stock Exchange | foto: ČTK

Vývoj na akciových trzích v minulém týdnu přinesl celkově růst, který ale v závěru poznamenal především vývoj vEvropě. Další růst výnosu španělských dluhopisů nad dlouhodobě nepřijatelnou úroveň znamenal návrat averze k riziku a prodejní tlak na všech trzích aktiv.

Zprávy o blížící se platební neschopnosti španělské Valencie totiž odstartovaly negativní reakci vůči vývoji v celém Španělsku. Případná finanční pomoc totiž zvýší celkové zadlužení země a ta by si mohla opět s většími problémy půjčovat na mezinárodních trzích.

K TÉMATU

Summit EU, který proběhl před třemi týdny, tak kromě dočasného zklidnění nepřinesl dostatečně efektivní nástroje pro řešení podobně krizových okamžiků. V tuto chvíli by východiskem ze současného stavu byla pouze radikální intervence ze strany Evropské centrální banky (nebo alespoň deklarace připravenosti k takovému jednání), případně dohoda o navýšení prostředků v záchranných fondech EU. Španělsko navzdory snaze o radikální škrty totiž svírá ekonomická krize, která dále snižuje příjmy v rozpočtu. 

ČTĚTE TAKÉ

Naopak Řecko, které se také dostává do popředí zájmu, má i přes poslední volby, a tedy potvrzený mandát, malou ochotu provést radikálnější opatření. To je také důvod pro inspekci zástupců hlavních poskytovatelů finanční pomoci v tomto týdnu. Ti hrozí i případným zastavením pomoci, a tedy odstřižením Řecka od finančních zdrojů, což by vedlo k definitivnímu bankrotu a zřejmě vystoupení země z eurozóny.

Na pozadí těchto událostí se tak trhy v úvodu týdne ocitly pod dalším prodejním tlakem, který měl nejsilnější ráz za poslední týdny.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!