22. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Situace v Evropě se zklidnila

Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | foto: ČTK

V uplynulém týdnu zaznamenaly globální akciové trhy další růstový vývoj, který znamenal posun do bezprostřední blízkosti letošních a zároveň tříletých maxim. Navíc většina akciových indexů zaznamenává téměř nepřerušený několikatýdenní růst v řadě, ačkoli zároveň bez přemrštěných procentuálních posunů.

Z technického hlediska pak indikace například pro americký index S&P 500 předznamenává pokračování růstového vývoje i v dalších týdnech.

Co stojí za takovým vývojem? Především je to zklidnění situace v Evropě. Po vyjádření guvernéra Evropské centrální banky (ECB) Draghiho panuje ochota této instituce aktivně pomáhat zemím postiženým dluhovou krizí. Tyto klíčové země, Itálie a Španělsko, jsou na trzích penalizovány za obecnou averzi k riziku, když výnosy dluhopisů těchto zemí jsou vyhnány do dlouhodobě neudržitelných výší.

ECB je ochotna aktivně svými nákupy působit proti růstu výnosů, ale předpokládá, že postižené země budou aktivně pracovat na nápravě svých strukturálních potíží. Především problematická struktura výdajů, strnulý trh práce a umělé konkurenční bariéry stojí za současnými - a bez provedení reforem i budoucími - problémy. Panují obavy, že země bez smluvního závazku nebudou v případě pomoci tlačeny do systémových náprav. A ECB je tedy ochotna jednat, pokud budou potřebné zdroje vynaloženy s patřičným efektem.

Co bylo v minulém týdnu nové, byl posun v přístupu kancléřky Merkelové, která vyjádřila podporu plánu v duchu návrhu ECB. To se odrazilo na poklesu výnosu dluhopisů Španělska i Itálie, posílilo také euro.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz