18. ledna 2012 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Snížení ratingu = další komplikace

Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | foto: Reuters

I druhý týden roku přinesl trhům růst, zisky však byly omezeny pátečním krokem agentury S&P, která snížila kreditní hodnocení řadě evropských zemí.

Prvotní reakce před samotným zveřejněním byla negativní, ale silné výprodeje, podobné těm v listopadu a prosinci 2011, se nekonaly. Naopak – i včera pokračovaly akcie v mírném růstu. Tento vývoj do jisté míry souvisí s tím, že trhy snížení ratingu očekávaly, což potvrzoval i vývoj eura, které nijak výrazně neztrácelo.

Rizika však vznikají pro evropský záchranný fond, který své kreditní hodnocení odvozuje od svých přispěvatelů. Zřejmě tak bude muset dojít k navýšení záruk od zemí, jejichž rating se nezměnil.

V minulém týdnu proběhly také aukce dluhopisů Španělska, Itálie i dalších zemí s různou dobou splatnosti. Přinesly spíše optimismus, protože objem emisí byl vyšší než očekávání, také výnos klesl proti kritickému stavu ze závěru loňského roku.

Své čtvrtletní výsledky zveřejnily společnosti Alcoa, producent a zpracovatel hliníku, a investiční banka JPMorgan Chase. V prvním případě byla reakce na výsledky pozitivní, především díky výhledu společnosti, naopak výsledky JPMorgan vedly k poklesu jejích akcií. Domácí trh nejvýrazněji ovlivnily negativní analytické komentáře k výhledu pro ČEZ a CETV.

Tento týden nás čekají další výsledky – v úterý Citigroup, Rio Tinto, ve čtvrtek Bank of America, IBM, Microsoft a Google, v pátek General Electric. V plánu jsou i aukce dluhopisů Španělska a Francie a ve středu by měla pokračovat schůzka zástupců Řecka s věřiteli týkající se odpisu dluhu. Výsledek bude velmi sledovaný, selhání dohody by přiblížilo zemi ke krachu. 

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz