21. března 2012 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Stále je prostor pro růst

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

Uplynulý týden na akciových trzích měl spíše rizika v možném opakování poklesu z předminulého týdne, ale celkový výsledek přinesl ve většině případů růst na nová lokální maxima. Stabilní kotvu pozitivního vývoje opět sehrály především Spojené státy, index S&P 500 si připsal v průběhu týdne 2,4 procenta.

Na svém zasedání se ke stavu ekonomiky vyjadřovala americká centrální banka, která spíše uklidnila investory a přispěla k dalšímu růstovému vývoji. Tento růstový vývoj pak trvá již zhruba třetí měsíc, aniž by došlo k jeho významnější korekci.

Přes technicky rizikové prostředí, kdy indikátory odrážející cenový vývoj z hlediska jeho změny v čase mají charakter "překoupeného" stavu, nelze považovat aktuální ohodnocení akciového trhu jako přemrštěné.

Pokud se vrátíme k indexu S&P 500, pak například nejzákladnější ukazatel P/E (zde bodová hodnota indexu ku kumulativním ziskům na jednu akcii všech společností v indexu) dosahuje aktuální hodnoty 14,5 a očekávané úrovně 13,5.

Průměrná hodnota ukazatele P/E za posledních 5 let činí 16,5, tedy je zde prostor pro další bodový růst hodnoty indexu (růst cen akcií v indexu) při zachování současných zisků společností. Nutno dodat, že hladina tohoto ukazatele se na atraktivních úrovních (11–12) pohybovala i na podzim loňského roku, kdy akciové trhy trpěly pod výrazným prodejním tlakem.

V tuto chvíli pak platí, že se pohybujeme v růstovém trendu, se silnou podstatou a oporou ve fundamentu firemní sféry. Případná rizika (další problém evropského státu, zadrhnutí ekonomického růstu) jsou v současnosti potlačována do pozadí.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!