16. února 2011 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Světové trhy rostou, domácí stagnuje

Pomalý pracovní počítač - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomalý pracovní počítač - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Vminulém týdnu se vývoj na hlavních akciových trzích ubíral opět v pozitivním duchu, když investoři setrvávají v prorůstovém trendu a posunuli svými nákupy trhy na nová lokální maxima.

Doznívající výsledková sezona přinesla další pozitivní zisková překvapení, tentokrát od Walt Disney, Coca-Coly nebo 3M, navíc Deutsche Boerse koupí společnost NYSE Euronext, což znamená minimálně silnou důvěru v další pozitivní vývoj důležitých ekonomik.

Ne všechny zprávy pak měly příznivý charakter, Čína přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb (cílem je omezit inflační tlaky) a technologický gigant Cisco Systems snížil svůj výhled a zaznamenal silný pokles hodnoty svých akcií. Přesto byla výsledkem eliminace případných náznaků ziskových realizací ve prospěch otevření nových růstových pozic.

Na rozdíl od vývoje v zahraničí se domácí trhy potýkají již 4. týden se střídáním růstů a poklesů, které celkově znamenají stagnaci na bodových úrovních z poloviny letošního ledna. Prozatím zveřejněné výsledky znamenaly pokles pro akcie Unipetrolu a mírné ztráty pro Philip Morris ČR, tento týden se více o hospodaření dozvíme u Komerční Banky a O2. U obou titulů bude důležité rozhodnutí o výši dividendy za loňský rok.

Očekávání dalšího vývoje stěžejních trhů pak nenesou výraznější změnu - růstový trend patří za poslední 2 roky k těm s velmi jednoznačným charakterem a stabilním vývojem. Případná rizika možného obratu a poklesu trhů se pak zvyšují úměrně tomu, jak trhy posilují, a je nutné se změnou sentimentu počítat při vytváření nákupních pozic. Tento týden pak budou sledována data o vývoji lednových maloobchodních tržeb (úterý) a data z trhu nemovitostí (středa) v USA.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!