13. dubna 2011 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trh čeká na výsledky firem

Akciove trhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciove trhy | foto: ČTK

Minulý týden patřil na akciových trzích k těm klidnějším, když hodnota klíčových akciových indexů změnila jen minimálně svou bodovou úroveň.

Investoři přeskupují své pozice před nadcházející výsledkovou sezonou, která by měla potvrdit oprávněnost současných cenových úrovní. Očekávání jsou nastavena na růst zisků v úrovni 10-15 procent a pro případné pokračování pozitivního trendu bude také nutné nabídnout optimistické projekce na další období.

Tento týden budou mít na sentiment trhu vliv především výsledky společnosti Alcoa Inc. (v pondělí po uzavření trhů), JPMorgan Chase (středa), Google (čtvrtek) a Bank of America (v pátek před otevřením trhů). Alcoa jako jednoznačně cyklický cenný papír poukazuje svými výsledky a odhady na situaci globální ekonomiky, bankovní tituly pak na vývoj finanční sféry a zdraví samotných komerčních bank.

Akciové indexy v USA i Evropě se nacházejí blízko svých maxim z letošního roku, impulzem pro jejich překonání by mohly být právě výsledky společností. Naopak jejich nejednoznačné přijetí nebo i útlum prozatím příznivého vývoje ve firemní sféře by mohly aktivovat prodejce.

Na pozadí takového očekávání pak v týdnu probíhalo jednání o pomoci Portugalsku, tentokrát bez jakýchkoli negativních dopadů na společnost, měnu nebo akciové trhy, naopak ECB zvýšila klíčovou sazbu o 0,25 procenta na 1,25 procenta, což již několik týdnů znamená podporu pro euro proti dolaru.

Hrozba neschválení rozpočtu v USA pak v nejzazší termín vyústila v kompromis, přesto na akciové trhy byl negativní vliv minimální.

JAN KORB, makléř Patria Direct

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.