11. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy čekají na čtvrtletní data

Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | foto: ČTK

V uplynulém týdnu akciové trhy nejprve zaznamenaly solidní růst, který zastavilo až zasedání Evropské centrální banky. Investoři očekávali razantnější opatření pro stabilizaci evropské bankovní soustavy, výsledek zasedání tak mohl dočasně být zklamáním.

ECB snížila hlavní úrokovou sazbu, navíc podobný krok uskutečnila také Čína. Nezazněly žádné další návrhy pro větší podporu problematických zemí, což ve finále znamenalo obrat na dosud rostoucích trzích (indexy v USA se pohybovaly na 2měsíčních maximech).

Navíc v pátek byla zveřejněna červnová data o vývoji na trhu práce v USA, která v některých ohledech zaostala za očekáváním – především ve tvorbě nových pracovních míst.

Přes prodejní charakter závěru minulého týdne si ale trhy zachovaly určitý pozitivní charakter, který se ustavil za poslední dva týdny a který může být v dalším vývoji podporou proti případným prodejním tlakům.

Tento týden se rozjíždí výsledkové období za 2. čtvrtletí, předpokládá se zpomalení ziskových úrovní, ale obecně by mohly výsledky mít pro sentiment investorů spíše podpůrný efekt.

Jan Korb, makléř Patria Direct