20. července 2011 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy dál svírá nejistota

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

Minulý týden byl poznamenán výrazným poklesem, který vymazal převážnou část zisků z vývoje na přelomu června a července. Prvotním důvodem byl růst výnosů pro státní dluhopisy problematických evropských zemí – po Řecku především Itálie, ale i Portugalska a Španělska, s nárůstem averze vůči rizikovým aktivům.

Další dny pak přinesly mírné zklidnění a stabilizaci hodnot, pozitivní roli sehrály také výsledky společností. Ty sice nepřinesly výrazně lepší údaje proti očekávání, ale potvrdily relativní sílu firemního sektoru. Hliníkářská Alcoa, technologický Google, ale i bankovní JP Morgan a Citigroup svými výsledky rozhodně nezklamaly.

Tento týden však jsou především bankovní tituly pod tlakem investorů, zveřejněné výsledky zátěžových testů totiž nepřinesly pro investory jednoznačně pozitivní zprávy. Simulací zhoršených ekonomických podmínek a možných dopadů na banky sice neprošly jen očekávané ústavy, ale trh hodnotil kritéria testů jako příliš příznivá, a tak kýžený pozitivní efekt z jejich zveřejnění nenastal.

Sledovanou událostí v minulém týdnu bylo také vystoupení předsedy amerického Fedu, kde zazněla slova o připravenosti Fedu podniknout opatření pro podporu ekonomického růstu. Pozitivní vliv tohoto prohlášení ale eliminovalo to, že Fed v současnosti nepřipravuje uvolnění takového opatření.

Aktuální tržní sentiment pak pracuje především s faktory řešení situace evropských zadlužených zemí, stavu světových ekonomik – především dynamiky jejího růstu a tento týden také naplno s výsledky společností za druhé čtvrtletí tohoto roku.

Především výsledky pak mohou sehrát klíčovou roli ve vývoji trhů v nejbližších dnech, obdobně pak bude působit jakékoli klíčové rozhodnutí ze strany evropských institucí směrem k problematickým evropským státům.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ARCHITEKT INFRASTRUKTURY (55-75 000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 55 000 - 75 000 Kč