12. října 2011 9:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy doufají v záchranu bank

Eurozóna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna | foto: Shutterstock

Uplynulý týden přinesl opět obchodování s výraznými rozsahy. Akciové indexy v USA dokonce vytvořily nová letošní minima. Příčinou tohoto vývoje byl především postoj Řecka k požadavkům na rozpočtové škrty ze strany věřitelů.

Souhrnný americký index S&P 500 v pondělí dokonce uzavřel pod úrovní 1100 bodů, na desetinu přesně jako v roce 2008, kdy došlo k pádu investiční banky Lehman Brothers.

Úterní obchodování ale přineslo pozitivní změnu. Ta souvisela především s tím, že instituce řešící evropskou dluhovou krizi naznačují možnost rekapitalizovat banky ze stabilizačního fondu. To by pomohlo snížit napětí i při řízeném krachu Řecka. Poslední spekulace hovoří o snížení jeho dluhu o polovinu.

Další jednání souvisejí s technickou možností využití prostředků evropského stabilizačního fondu ESFS, jehož reformu schvalují parlamenty zemí eurozóny. Možnost "zapákování" zdrojů by znamenala navýšení objemu peněz pro stabilizaci bankovního systému i trhu evropských dluhopisů.

Další posun ve směru stabilizace bankovního systému na úkor přímé pomoci a "nalití" prostředků na hranici bankrotu se pohybujícímu Řecku přineslo setkání Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho.

Mimo evropské dění trhy reagovaly pozitivně na data o vývoji trhu práce v USA a prohlášení šéfa amerického Fedu o připravenosti podniknout kroky na podporu ekonomického růstu.

Vývoj v Česku odráží náladu na klíčových akciových trzích. Specifikum představuje zpráva bankovní skupiny Erste, že letos nevyplatí dividendu a zároveň odepíše aktiva téměř za miliardu eur. To ji účetně posune do ztráty za letošní rok.

Jan Korb, makléř Patria Direct