13. července 2011 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy kolísají, kvůli zadluženým zemím

Euro prochází dluhovou zkouškou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro prochází dluhovou zkouškou | foto: Shutterstock

Poslední dva týdny přinesly pro akciové trhy celkové zotavení a růst, který u klíčových akciových indexů znamenal posílení okolo šesti procent bez výraznějšího přerušení.

Původní podhoubí pro takový vývoj bylo v prozatímním vyřešení akutní krize v Řecku, navíc z technického hlediska byly akciové indexy stlačeny v předprodaném pásmu a spolu s překvapivě příznivými daty z některých segmentů americké ekonomiky se prosadil skokový nárůst, který byl podpořen vlnou uzavírání krátkých pozic (spekulující na pokles cen).

Tento nárůst má pak z hlediska budoucího vývoje příznivý charakter, jelikož usadil akciové indexy nad hladiny důležitých klouzavých průměrů a zároveň vytvořil i dostatečný polštář, pokud by mělo dojít k poklesu trhu; reálně k němu v posledních dvou obchodních dnech dochází.

V současné době si pak investoři a obecně investiční publikum všímají několika stěžejních faktorů. V prvé řadě se po relativním zklidnění situace v Řecku přelévá problém s financováním dluhu na další státy - tentokrát se nejnaléhavěji projevuje situace v Itálii. Prozatím se situace vyhrocuje na cenách pojištění proti úpadku tamních státních dluhopisů.

V každém případě se při eskalaci problému může projevit mnohem horší reakce na trzích než v případě Řecka, a to především kvůli daleko většímu významu italské ekonomiky v rámci struktury EU.

Tedy problém financování zadlužených evropských států může dlouhodobě působit jako rizikový faktor pro investice na akciových trzích. Na druhou stranu se tento týden otevírá výsledková sezona, která by mohla soustředit oči investorů k reálným hodnotám a generovaným ziskům stojícím za výsledky jednotlivých společností.

Jan Korb, makléř Patria Direct