3. srpna 2011 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy marně hledají důvody pro růst

Dolar (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Minulý týden dominovaly trhům Spojené státy a limit jejich zadlužení. Američtí zákonodárci nechali dojít vzájemné postoje téměř na hranici, kdy mohlo dojít k otřesům na finančních trzích. Tento víkend se dohodli na zvýšení stropu pro zadlužení zároveň s plánem škrtů ve výdajích.

Mimo tyto události probíhá výsledková sezona, která potvrzuje solidní stav firemní sféry, což je aktuálně jeden z mála pevných bodů a důvodů pro držení akcií investory. Naopak zveřejněná makrodata, především nevýrazný růst HDP v USA ve druhém čtvrtletí, přispěla k celkově nejhorší týdenní ztrátě akciových indexů od začátku roku.

Tento týden se zdá, že bude pokračovat nervózní obchodování. Dohoda o limitu byla "přebita" údaji z reálné ekonomiky, které naznačily další zpomalení ekonomiky.

Minulý týden byly také zveřejněny první výsledky společností z domácího trhu – konkrétně pak CME, Erste Bank a Telefóniky O2. CME reagovala na své výsledky pozitivně a mohla by i v dalším období těžit z relativně solidních hospodářských údajů. Poslední týdny totiž spekulace o dalších propadech tržeb znamenaly pro titul výrazný prodejní tlak.

Telefónica O2 výsledky nepřekvapila. Potvrdila pokles tržeb a také zvyšující se konkurenci v odvětví. Erste Bank mírně zaostala za očekáváním v úrovních zisku. Také provize na rizikové úvěry vzrostly více, než činila očekávání.

Křišťálová lupa 2011


Tento týden budou investoři sledovat především aktuální makroekonomická data, z domácího trhu pak výsledky Komerční banky a Unipetrolu. Platí ale, že aktuální rizika jsou pro celkový sentiment spíše zátěží a jakákoli nejistota znamená spíše důvod k prodejům.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.