31. října 2012 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy na prahu možného poklesu

Makléř v Tokiu sleduje reakci trhů na výsledky víkendových voleb v Řecku a Francii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makléř v Tokiu sleduje reakci trhů na výsledky víkendových voleb v Řecku a Francii | foto: /APČTK

Uplynulý týden došlo na akciových trzích k dalšímu poklesu, který je odrazem nepříliš přesvědčivé výsledkové sezony, ale také rostoucí nervozity mezi investory z dalšího možného vývoje. Většina významných akciových indexů tak dále ustoupila ze svých letošních i několikaletých maxim.

Tento týden se z hlediska zveřejněných výsledků přesune pozornost z USA do Evropy, kde kromě bankovních ústavů (Deutsche Bank, UBS, Barclays) zveřejní hospodářské údaje řada společností. Na domácí scéně pak očekáváme výsledky Erste Bank Group a CETV. Z makroekonomických údajů budou zajímavé ukazatele ekonomické aktivity v Evropě v jednotlivých sektorech – ISM indexy. VUSA to pak budou především údaje o trhu práce v měsíci říjnu, které budou jistě zajímavé nejen pro kandidáty na prezidentský post. Minulý týden přitom byly zveřejněny údaje o úrovni růstu US GDP za 3. čtvrtletí, které přinesly překvapivě silný údaj o dvouprocentním tempu růstu. Také čerstvá data charakteru příjmů a výdajů amerických domácností za měsíc září nabízejí spíše optimistický údaj. Naopak výsledky společností jsou v jistém ohledu zklamáním. Pokud z hlediska zisku nadpoloviční většina společností reportujících výsledky v USA překonala očekávání, tak na úrovni vytvořených tržeb naopak společnosti vykazují spíše jejich mírný pokles.

Také výhledy pro další období mají mírně zhoršený charakter, který buď odráží reálné vyhlídky, nebo v lepším případě jen konzervativní odhady managementů firem. I díky dosavadnímu charakteru výsledkové sezony se na akciovém trhu prosazuje pokles, který sice prozatím nenabyl nového jednoznačného trendu, ale na druhou stranu již má svoji „sílu“ vyjádřenou postavením technických indikací. V tuto chvíli má také pokles určitou charakteristiku pro korekci v rámci několikaměsíčního vývoje, ale v současném prostředí není příliš vyhlídek na impulz, který by pomohl obnovit pozitivní „momentum“ a návrat investorů k jednoznačně nákupnímu chování.

Jan Korb, makléř Patria Direct

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz