26. března 2013 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy se zajímají hlavně o Kypr

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis se na jednáních s nejvyššími představiteli Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v Bruselu snaží na poslední chvíli dojednat podobu záchranného plánu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyperský prezident Nikos Anastasiadis se na jednáních s nejvyššími představiteli Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v Bruselu snaží na poslední chvíli dojednat podobu záchranného plánu. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Minulý týden na akciových trzích byl především ve znamení řešení Kypru. Nejprve trhy oslabily, aby v průběhu týdne, tak jak se přibližovalo řešení, postupně mírně zpevňovaly. V konečném důsledku ale nebylo dojednané řešení chápáno jako úspěch, jelikož prokázalo nízkou efektivnost orgánů EU postupovat rozhodněji a racionálně.

Pokud by totiž mělo dojít k takové situaci na úrovni Španělska nebo Itálie, mohlo by to vést k finanční katastrofě. První reakcí na náznaky řešení byl růstový posun akciových trhů, bankovního sektoru a eura. Již v průběhu tohoto pondělí ale došlo k vymazání převážně části růstových zisků a k návratu eura na úroveň z druhé poloviny minulého týdne.

Kromě již zmiňovaného rozčarování investorů z postupu EU jsou druhým důvodem pro takový vývoj relativně vysoké cenové úrovně akciových titulů, které se v mnoha případech pohybují na dlouhodobých maximech. Prostor na ziskové realizace je tak značně veliký a jako důvod pro prodeje může posloužit i daleko menší záminka než Kypr.

Určitým varováním v doposud brilantních makrodatech, která živila letošní růst, pak byly údaje obsažené v průzkumech a výhledech důvěry finančních institucí i v podnikatelských kruzích. Ty nejen pro Německo, ale pro celou eurozónu přinesly proti očekávání horší údaje a mohly by tak být prvním náznakem byť i dočasného obratu ve vývoji a charakteru evropských ukazatelů. Důvod pro ziskové realizace by pak byl vcelku silný, ačkoli by se mohlo jednat i jen o dočasný stav.

Tento týden investoři budou sledovat, jak hladký bude vývoj pomoci Kypru a jaký charakter budou mít makroekonomická data ve vztahu k očekávání.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…