Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy se zajímají hlavně o Kypr

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis se na jednáních s nejvyššími představiteli Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v Bruselu snaží na poslední chvíli dojednat podobu záchranného plánu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyperský prezident Nikos Anastasiadis se na jednáních s nejvyššími představiteli Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v Bruselu snaží na poslední chvíli dojednat podobu záchranného plánu. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Minulý týden na akciových trzích byl především ve znamení řešení Kypru. Nejprve trhy oslabily, aby v průběhu týdne, tak jak se přibližovalo řešení, postupně mírně zpevňovaly. V konečném důsledku ale nebylo dojednané řešení chápáno jako úspěch, jelikož prokázalo nízkou efektivnost orgánů EU postupovat rozhodněji a racionálně.

Pokud by totiž mělo dojít k takové situaci na úrovni Španělska nebo Itálie, mohlo by to vést k finanční katastrofě. První reakcí na náznaky řešení byl růstový posun akciových trhů, bankovního sektoru a eura. Již v průběhu tohoto pondělí ale došlo k vymazání převážně části růstových zisků a k návratu eura na úroveň z druhé poloviny minulého týdne.

Kromě již zmiňovaného rozčarování investorů z postupu EU jsou druhým důvodem pro takový vývoj relativně vysoké cenové úrovně akciových titulů, které se v mnoha případech pohybují na dlouhodobých maximech. Prostor na ziskové realizace je tak značně veliký a jako důvod pro prodeje může posloužit i daleko menší záminka než Kypr.

Určitým varováním v doposud brilantních makrodatech, která živila letošní růst, pak byly údaje obsažené v průzkumech a výhledech důvěry finančních institucí i v podnikatelských kruzích. Ty nejen pro Německo, ale pro celou eurozónu přinesly proti očekávání horší údaje a mohly by tak být prvním náznakem byť i dočasného obratu ve vývoji a charakteru evropských ukazatelů. Důvod pro ziskové realizace by pak byl vcelku silný, ačkoli by se mohlo jednat i jen o dočasný stav.

Tento týden investoři budou sledovat, jak hladký bude vývoj pomoci Kypru a jaký charakter budou mít makroekonomická data ve vztahu k očekávání.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.