Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

KORB: Trhy tančí, jak dluhová krize píská

Uplynulý týden přinesl obchodování, které opět nabídlo intenzivní poklesy. Ty jsou výsledkem dění okolo zadlužených evropských zemí. Výnosy z jejich dluhopisů dosahují nových rekordů. Pravděpodobnost krachu Řecka, měřená cenami jeho dluhopisů, je již nad 80 procenty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 14.9.2011 14:03

Národohospodáři a finanční experti

"Národohospodář", ve mně, vnímá realitu: výstavby rozsáhlých kontinentální infrastruktur dálníčních tahů a železničních kridorů včetně super mostů na území EU. Od Portugalska až po Istambul či Minsk či Kijev, od Goteborgu až po Palermo. Blíží se však doba konce výstaveb.

Vnímám také neustále rekonstrukce vojenské výzbroje. Zde se konec nerýsuje. Na obě komodity vystavují vlády malých i velkých států dluhopisy, jde o částky rovné násobkům státních rozpočtů. 

Dopravní infrastruktara je finančně podpořena ze společného fondu EU. Doufám, že vnímáme, že kapacity těchto dálnic a železniční koridorů jsou pro domácí obyvatelstvo malých států velkým, opravdu velkým nadstandardem. Kapacita je určena pro mezinárodní dopravu států EU, ale i států mimo EU. Je umožněn pohyb surovin, polotovarů, zemědělských plodin, potravin, atp. zkrátka zboží a lidí. Místním i zahraničním ekonomikám v EU to velmi prospívá, jsou na špici žebříčku konkurenceschopnosti. Srovnejme si to se státy Asie či Jižní Ameriky.

Vojenské výzbroje nejsou podpořeny z fondů EU, A přestože stále snižujeme počty vojáků i výzbroje je to stále málo. Proč? Jsou to v podstatě "vyhozené" neefektivní zařízení, které se později "odprodávají" (bártrový obchody) do rozvojových států, či do sběrných surovin (efektivnější by bylo zrušit tento systém a ochranu si zajistit jen platbou miliard přímo do NATO.

"Finanční expert" ve mně, vnímá určitou "virtuální realitu" při pohledu na tabulky o stavu hospodáření státu, kde jsou opravdové reálie převáděny na peněžní jednotky a agregované položky výnosové a nákladové. Zde se myšlenky zaobírají čísly, ne reáliemi a jejich multifunkčními efekty.


Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...