14. září 2011 13:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy tančí, jak dluhová krize píská

Krize eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eurozóny | foto: Shutterstock

Uplynulý týden přinesl obchodování, které opět nabídlo intenzivní poklesy. Ty jsou výsledkem dění okolo zadlužených evropských zemí. Výnosy z jejich dluhopisů dosahují nových rekordů. Pravděpodobnost krachu Řecka, měřená cenami jeho dluhopisů, je již nad 80 procenty.

Obdobný tlak se projevuje i proti dalším zemím (Itálie, Španělsko, Irsko). Celá evropská bankovní soustava je více či méně svými aktivy na problémové země napojena. Akcie bank jsou tak v čele prodejního tlaku na akciových trzích.

Minulý týden přinesl několik zajímavých událostí. Nejprve švýcarská centrální banka zafixovala hladinu franku proti euru s cílem zabránit dalšímu posilování domácí měny. Tento krok dočasně pozitivně zapůsobil na trhy, klesala i cena zlata. Německý ústavní soud navíc odsouhlasil způsob pomoci Německa evropským zadluženým státům. Do budoucna ale mírně zkomplikoval proces o jejím rozhodování.

Investoři také začali spekulovat o možných pozitivních dopadech opatření ze strany vlády prezidenta Obamy na americký trh práce.

Akciové trhy se tak pohybovaly u týdenních maxim. Další vývoj ale přinesl prodejní sentiment, který se opíral o zhoršený ekonomický výhled eurozóny, a také vystoupení předsedy amerického Fedu Bena Bernankeho, který potvrdil, že zatím nebude aktivovat opatření na podporu ekonomiky.

Směs těchto zpráv spolu s pochybami o průchodnosti Obamova podpůrného balíku Kongresem a také zpřísnění půjček Evropské centrální banky bankám stály za výraznými prodeji v závěru týdne. Ty se přelily i do pondělí. Tento týden tak budou trhům nadále dominovat události okolo zadlužených států.

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz